O RZECZPOSPOLITEJ

"Rzeczpospolita" to jeden z liderów prasy codziennej w Polsce. Od wielu lat znajduje się w czołówce najczęściej cytowanych mediów w naszym kraju. W roku 2014 uzyskała tytuł najbardziej opiniotwórczego medium dekady.

Dziennik skierowany jest do profesjonalistów: menedżerów, przedstawicieli wolnych zawodów, przedsiębiorców i specjalistów.


„Rzeczpospolita” w unikalny sposób łączy treści ogólnoinformacyjne ze specjalistycznymi. Na naszych łamach czytelnik znajdzie różnorodną tematykę: od polityki, tematyki społecznej, wyjątkowej publicystyki, kultury i sportu po informacje gospodarcze, ekonomiczne i porady prawne znakomitych ekspertów. Uzupełnieniem codziennych wydań jest żyjący 24 godziny na dobę serwis rp.pl.


"Rzeczpospolita" to także jedyny w Polsce dziennik konserwatywno-liberalny.


Dziennik dla Profesjonalistów


"Rzeczpospolita" bierze aktywny udział w debacie publicznej na tematy polityczne, obyczajowe, społeczne i kulturalne. I zawsze stara się, by nie odbywało się to ze szkodą dla któregokolwiek z nurtów współczesnej myśli polskiej. Dlatego na łamach "Rz" można znaleźć teksty publicystyczne komentatorów o najróżniejszych sympatiach politycznych. Nie ma bowiem uczciwej dyskusji o współczesnej Polsce, w której pomijano by kogoś ze względu na uprzedzenia do prezentowanych przez niego poglądów.


Dzisiejsza "Rzeczpospolita" jest jedyną w Polsce gazetą jednocześnie informacyjną i specjalistyczną. Funkcję pierwszej spełnia obszerny główny grzbiet, z bardzo rozbudowanym działem krajowym oraz największym w Polsce działem opinii i publicystyki. Funkcje specjalistyczną pełnią od lat gospodarcze i prawne strony "Rz. Zapewniają nam one od lat najwyższe oceny ze strony wymagającego czytelnika fachowego: przedsiębiorców, prawników, inwestorów. I choć konkurencja w tym sektorze prasowym jest z roku na rok coraz większa, zaufanie do "Rzeczpospolitej" jest niezmiennie niezwykle wysokie. "Rz" jest od dawna pismem pierwszego wyboru dla kadry menedżerskiej i kierowniczej.


Dla naszych Prenumeratorów przygotowaliśmy specjalistyczne tygodniki, na łamach których wyczerpująco i profesjonalnie radzimy jak prowadzić przedsiębiorstwo, rachunkowość, kadry i płace oraz przedstawiamy publicystykę , felietony i opinie wybitnych autorytetów prawnych.


Z PRL do wolnej Polski


Zanim to wszystko się wydarzyło, w czasach PRL "Rzeczpospolita" była dziennikiem rządowym. Dla żadnego pisma pragnącego rzetelnie i niezależnie opisywać rzeczywistość nie jest to tytuł do chwały. Kiedy nadszedł przełomowy w historii Polski rok 1989, zmiany nie ominęły także "Rz". Pierwszym naczelnym "Rzeczpospolitej" w wolnej Polsce został 16 października 1989 Dariusz Fikus. Wtedy "Rz" przestała służyć władzy, a zaczęła czytelnikom. Nie tylko dbała o przestrzeganie standardów dziennikarstwa w demokratycznej Polsce, ale także sekundowała rozwojowi wolnego rynku w naszym kraju, opisując go nie z podejrzliwością, jak niektóre tytuły, ale ze zrozumieniem - nie oskarżając, lecz analizując. Już w lutym 1991 r. "Rzeczpospolita" stała się jedną z pierwszych na polskim rynku spółką z udziałem zagranicznego partnera. Tak powstała Presspublica, której właścicielami byli Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita i francuska grupa prasowa Roberta Hersanta - Presse Participations Europeennes.


Po śmierci Dariusza Fikusa w 1996 roku nowym redaktorem naczelnym został Piotr Aleksandrowicz, cztery lata później zastąpiony przez Macieja Łukasiewicza. W tym samym czasie 51 proc. udziałów w firmie wydającej "Rz" przejęła Presspublica Holding Norway - spółka Orkli Media. Na czele nowej firmy stanął Jan Lindh, a trzy lata później schedę po nim przejął Grzegorz Gauden. Kiedy w związku z ciężką chorobą Maciej Łukasiewicz musiał zrezygnować ze stanowiska redaktora naczelnego, zastąpił go właśnie Grzegorz Gauden, który kierował gazetą od 2004 roku do września 2006, gdy redaktorem naczelnym "Rzeczpospolitej" został Paweł Lisicki.


27 października 2011 roku redaktorem naczelnym „Rzeczpospolitej" został Tomasz Wróblewski, członek zarządu spółki powołany przez nowego właściciela Presspubliki, Grzegorza Hajdarowicza.


Od stycznia 2013 redaktorem naczelnym „Rzeczpospolitej" - powołanym na to stanowisko po odwołaniu Tomasza Wróblewskiego - jest Bogusław Chrabota. "To wielkie wyróżnienie, bo tytuł, z którym wiążę swoje losy, był i wciąż jest legendą polskiego dziennikarstwa" - podkreśla redaktor naczelny.


common