Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

ISP

Polscy internauci (nie)bezpieczni w sieci

Aleksandra Stanisławska 05-02-2013, ostatnia aktualizacja 05-02-2013 08:00
źródło: Verizon

Polscy internauci stają się coraz bardziej mobilni – tak brzmi główny wniosek płynący z raportu „Bezpieczeństwo w sieci”. Raport przygotowany został przez firmę SW Research na zlecenie organizacji BezpieczniejwSieci.org. Wynika z niego, że oprócz tego, że chętniej sięgamy po smartfony i tablety, to stajemy się też bardziej aktywnymi i świadomymi użytkownikami sieci, o czym świadczy chociażby fakt, że aż 70 proc. z nas korzysta z usług finansowych online

Raport pokazuje, że aż o 12 proc. wzrosła liczba osób łączących się z internetem za pomocą tabletów. Wzrost ten tłumaczy fakt, iż według firmy IDC w ubiegłym roku sprzedano w Polsce aż ponad 700 tys. tych urządzeń. Liczba Polaków, którzy kupili smartfony, była ponaddwukrotnie wyższa, jednak tylko 10 proc. więcej z nas łączyło się z siecią za pośrednictwem tych właśnie urządzeń. Powód? Ten odsetek już w poprzednich latach był wysoki i obecnie smartfony zaczynają doganiać komputery stacjonarne, jeśli chodzi o wykorzystanie ich do surfowania po sieci. Ponad połowa badanych przyznała, że używa do tego celu komórki, zaś 60 proc. wymieniło komputer biurkowy. Wśród systemów operacyjnych króluje Android, platforma Google'a, z której korzysta niespełna 60 proc. rodaków, a więc dwie trzecie więcej niż rok wcześniej.

Ta powszechna dostępność smartfonów – często osiągalnych u operatorów komórkowych za symboliczną złotówkę - dała nam też więcej śmiałości w codziennym używaniu tych urządzeń do czynności, które wcześniej w dużym stopniu zarezerwowane były dla laptopów.

- Dane BezpieczniejwSieci.org pokazują, że w 2012 roku wykorzystanie smartfonów do zakupów wzrosło dwukrotnie – mówi Łukasz Nowak, dyrektor produktów platform transakcyjnych w Grupie Allegro. - Choć odsetek internautów używających telefonów do tego celu nadal wydaje się być niewielki – stanowi 9 proc. – to jest to dopiero początek wielkiej fali i spodziewamy się, że m-commerce czeka świetny rok, bo obok błyskawicznie rosnącej penetracji smartfonów w społeczeństwie mamy już dużą bazę korzystnych cenowo pakietów internetu mobilnego.

Za pośrednictwem smartfonów o 14 proc. chętniej niż w poprzednim roku sprawdzamy pocztę elektroniczną  - robi to już jedna trzecia wszystkich badanych.  O 8 proc. więcej osób niż przed rokiem zadeklarowało, że urządzenie to służy im do surfowania po sieci, korzystania z serwisów społecznościowych, komunikatorów online czy zarządzania finansami.

Problemem pozostaje brak świadomości zagrożeń wynikających z tego trendu.

- Korzystanie przez smartfon z serwisów społecznościowych, a więc spontaniczne dzielenie się prywatnymi treściami z gronem znajomych, to niezaprzeczalna wygoda, ale także zagrożenie dla naszej prywatności – twierdzi Krzysztof Rosiński, kierownik ds. badań i rozwoju w firmie analitycznej Gemius. - W myśl zasady, co raz znalazło się w sieci, już w niej pozostanie, powinniśmy bardzo ostrożnie podchodzić do kwestii poufności zarówno w kontekście naszych danych, jak i tekstów czy zdjęć, które publikujemy w sieci.

Ekspert dodaje, że według szacunków Kaspersky Lab, producenta oprogramowania antywirusowego, w 2012 roku istniało ponad 35 tys. rozmaitych wirusów atakujących najpopularniejszy na naszym rynku system Android. Z raportu „Bezpieczeństwo w sieci" wynika, że aż 40 proc. badanych nie zna żadnych sposobów zabezpieczenia smartfona przed kradzieżą danych, a jeśli już, to kod PIN. Programy antywirusowe stosuje niespełna jedna czwarta właścicieli tych urządzeń.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  bezpieczeństwo , bezpieczniejwsieci.org , IDC , internauci , internet , komputer , raport , rpkom.pl , sieć , smartfon , tablet , telekomunikacja , UKE

rpkom.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common