Partnerzy serwisu:
Play
 
T-Mobile
 
UPC
 
Plus

Strategie

Samorządowe sieci nie będą zyskownym biznesem

22-10-2012, ostatnia aktualizacja 22-10-2012 17:49

Regionalnych sieci szerokopasmowych nie można analizować analogicznie, do czysto komercyjnych projektów - mówi Marek Trznadel, szef projektu Łódzkiej Regionalnje Sieci Teleinformatycznej w urzędzie marszałkowskim właściwego województwa. ŁRST, to pierwsza działająca komercyjnie regionalna sieć w Polsce. Według Marka Trznadla takiemu przedsięwzięciu trudno wykazać pozytywny wynik finansowy w dłuższym okresie

rpkom.pl: - Jak wygląda kilkumiesięczny bilans działania ŁRST?

Marek Trznadel: - Jeśli mówimy o działającym w pełni funkcjonalnym fragmencie ŁRST to mamy na myśli tzw. projekt pilotażowy.

Obejmuje on obszar pięciu gmin, gdzie popyt szacowaliśmy na ok. 1000 gospodarstw domowych.

Marek Trznadel,
szef projektu ŁRST
(źr.UM woj.łódz.)

Analizując ten projekt, należy mieć na uwadze iż jego głównym celem było przetestowanie współpracy stron, ról, zadań, obowiązków, oraz opisanie procesów w formie umożliwiającej stworzenie odpowiednich umów pomiędzy zainteresowanymi partnerami: województwem, operatorem infrastruktury i operatorami ostatniej mili.

Aby ułatwić wejście operatorom ostatniej mili punkty dystrybucyjne wzbogaciliśmy w stacje bazowe WiMAX, aby musieli zainwestować jedynie w urządzenia abonenckie. Alternatywą było zbudowanie przez nich dostępu w dowolnej technologii radiowej z transmisją do access pointów realizowanych w technologii WiMAX.

- Były jeszcze jakieś pomysły na podniesienie popytu na usługi ŁRST?

- Myśleliśmy o jeszcze jednym ułatwieniu dla operatorów detalicznych, zachęcając i wspomagając pięć gmin z terenu projektu w uzyskaniu wsparcia w ramach 8.3 POIG dla ponad 100 abonentów. Wchodziliśmy z złożenia, że operatorzy komercyjni znacznie łatwiej zdecydują się  na wejście, gdy będą mieli zapewnioną obsługę abonentów przez 5 lat. Wniosek pięciu gmin został co prawda pozytywnie rozpatrzony, więc przedsięwzięcie mogłoby dojść do skutku tylko, że...gminy nie podpisały umowy z instytucją wdrażającą...

- Jak wygląda popyt na usługi hurtowe w ŁRST ze strony operatorów detalicznych?

- Instalacja pilotażowa została przekazana wybranemu w postępowaniu operatorowi infrastruktury. W chwili obecnej obsługuje on trzech operatorów ostatniej mili. Pierwszym była Telefonia Dialog, która w sensowny sposób wykorzystała technologię WiMAX i dynamicznie rozpoczęła podłączanie abonentów, budząc nadzieję na szybkie pokrycie sporych części "białych plam". Niestety, te działania nie będą kontynuowane, ponieważ po akwizycji Dialogu Netia unifikuje procesy obsługi klientów i nie jest zainteresowana rozwojem poprzez ŁRST.

"Nasz" operator infrastruktury zaczyna jednak oferować operatorom detalicznym tanie terminale abonenckie, pozyskane z rynku. Mamy nadzieję, że doprowadzi to do znacznego wzrostu liczby gospodarstw mających internet za pośrednictwem ŁRST.

...
Poprzednia
1 2 3 4 5

Przeczytaj więcej o:  Łódzka Regionalna Sieć Teleinformatyczna , ŁRST , Marek Trznadel , sieci regionalne , telekomunikacja

rpkom.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
Play
 
T-Mobile
 
UPC Plus
common