Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

DVB-T

UKE: MUX5 i 6 możliwe do uruchomienia po zmianie standardu emisji sygnału DVB-T

Magdalena Lemańska 30-03-2016, ostatnia aktualizacja 30-03-2016 15:35

Konkurs na operatora MUX5 i 6 Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosi, kiedy nastąpi „planowana zmiana standardu emisji telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2” – podał Presserwis.

Jak doprecyzował Artur Koziołek, rzecznik UKE, konkretnego terminu takiej zmiany na razie nie ma. Tymczasem Emitel już wnioskował w UKE uwolnienie częstotliwości pod MUX5. Następnie jednak wniosek wycofał.

Emitel o planie UKE dowiedział się z Presserwisu. – Nie widzimy w tym problemu i nie widzimy powodu, by czekać ze startem multipleksów uwolnionych w ramach tzw. drugiej dywidendy cyfrowej – mówi Jarosław Niechcielski, dyrektor biura współpracy z regulatorem i wynajmu infrastruktury w Emitelu. Jak dodaje, uruchomienie nowych multipleksów w standardzie DVB-T2 i HEVC nie stanowi dziś już problemu technicznego. Podkreśla, że niektórzy nadawcy nadający dziś naziemnie, wykorzystują pasmo 700 MHz, które i tak będzie musiało być zwolnione, zgodnie z decyzjami, jakie podjęła Komisje Europejska i wytycznymi z konferencji WRC, na potrzeby usług mobilnych.  – Nie ma potrzeby wprowadzania okresu przejściowego i oczekiwania z nowymi multipleksami na wykonanie decyzji w sprawie pasma 700 MHz,  bo nie ma tu żadnego zderzenia interesów – mówi Niechcielski.

Jak podaje Presserwis, decyzję o tym, kto miałby nadawać na nowych multipleksach, miałaby podjąć Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Jej wiceprzewodniczący, Witold Graboś, powiedział newsletterowi, że „właściwe byłoby, gdyby cały MUX5 przypadł TVP” w zamian za zwolnienie slotów na MUX1 i MUX8.

Jeden z rozmówców rpkom.pl z branży telewizyjnej szacuje, że rezygnacja z wcześniejszego  zagospodarowania MUX5 to dla państwa utrata wpływów na poziomie 100 mln zł.

 

Przeczytaj więcej o:  dvb-t , EmiTel , kanały , MUX-5

rpkom.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common