Partnerzy serwisu:
Play
 
T-Mobile
 
UPC
 
Plus

Sieci mobilne

Solorzowie w zarządzie Polkomtela

Urszula Zielińska 10-11-2011, ostatnia aktualizacja 10-11-2011 21:29
Dotychczasowy zarząd Polkomtela. Od lewej: Jarosław Bauc, Krzysztof Kilian, Wojciech Dylewski, Martin Moorehouse (brak Bogusławy Matuszewskiej)
Dotychczasowy zarząd Polkomtela. Od lewej: Jarosław Bauc, Krzysztof Kilian, Wojciech Dylewski, Martin Moorehouse (brak Bogusławy Matuszewskiej)
źródło: Fotorzepa
autor: Robert Gardziński
Tobias Solorz i Zaygmunt Solorz-Żak
Tobias Solorz i Zaygmunt Solorz-Żak
źródło: Fotorzepa
autor: Robert Gardziński

Zygmunt Solorz-Żak i jego syn Tobias weszli w skład zarządu operatora sieci Plus. Z wyjątkiem Wojciecha Dylewskiego w zarządzie wciąż jeszcze pracują wszyscy jego dotychczasowi członkowie. To wszystko efekt formalnej finalizacji przejęcia Polkomtela przez Spartan Capital Holdings. Nowy właściciel wciąż jest jednak enigmatyczny, jeżeli chodzi o przyszłość sieci Plus. – Dużo się zmieni – mówi jednak. Na razie wiadomo na pewno, że Polkomtel weźmie na siebie ciężar długów wynikających z jego zakupu

Dzisiaj sfinalizowana została transakcja przejęcia Polkomtela, operatora sieci Plus. Spartan Capital Holdings, spółka kontrolowana przez Zygmunta Solorza-Żaka wpłaciła na konta właścicieli telekomu 15,1 mld zł i objęła akcje Polkomtela. Została też wpisana do księgi akcyjnej spółki, którą potem podczas uroczystego ogłoszenia finału przejęcia pokazał zebranym „ojcom sukcesu” Jarosław Bauc.

– Księga została założona 28 grudnia 1995 r. Spartan Capital Holdings uzyskał wpis numer 261 – mówił do zebranych Bauc, który nie jest już prezesem Polkomtela. Wchodzi natomiast nadal w skład zarządu telekomu. Podobnie jak wszyscy pozostali członkowie, z wyjątkiem Wojciecha Dylewskiego. To jednak nie jedyne zmiany w zarządzie i w  organach statutowych Polkomtela w ogóle.

Nowy właściciel powołał nową radę nadzorczą. W jej skład weszli ludzie Polsatu: Heronim Ruta, wieloletni współpracownik Solorza-Żaka (wczoraj wiele osób zobaczyło go po raz pierwszy), Aleksander Myszka (b. prezes Telewizji Polsat), Józef Birka (także od lat zasiadający w organach władzy grupy Polsat), a także Andrzej Papis (nadzorca Elektrimu) oraz Norbert Walkiewicz. Do rady wszedł też Zygmunt Solorz-Żak, który jednak kilkadziesiąt minut później został oddelegowany do zarządu i objął funkcję prezesa Polkomtela.

W skład zarządu operatora sieci Plus rada powołała także Tobiasa Solorza, syna biznesmena. Teoretycznie, zgodnie z Kodeksem spółek handlowych, Solorz-Żak może szefować Polkomtelowi przez 3 miesiące. Ponieważ potem przedłużenie jego mandatu będzie znowu w rękach rady nadzorczej, można się spodziewać, że zarząd w obecnym składzie mógłby funkcjonować długo.

Jaki będzie podział obowiązków między członkami zarządu dopiero się okaże. Wczoraj wszyscy dotychczasowi menedżerowie zostali „uwolnieni” od dotychczasowych kompetencji.

Zygmunt Solorz-Żak na pytania o plany wobec Polkomtela odpowiadał z dużą dozą ogólności. – Dużo się zmieni – mówił. Wiadomo, że Polkotmel oraz medialne firmy biznesmena mają współpracować przy tworzeniu pakietu usług łączących ich zasoby. Kluczem do sukcesu ma być przy tym technologia LTE.

O tym, że transakcja wiele zmieni na polskim rynku przekonany był też Martin Moorhouse, który z ramienia Vodafone (byłego udziałowca Polkomtela) sprawował funkcję członka zarządu ds. finansowych. Na razie pozostaje w zarządzie i jak mówił będzie doradzał zarządowi przy sprawach finansowych.

Moorhouse potwierdził, że Polkomtel połączy się ze Spartan Capital Holdings, przejmując na siebie także dłuż zaciągnięty na potrzeby transakcji.

- To naturalne w takich sytuacjach – mówił Moorhouse. Według niego minie 5-6 lat zanim zadłużenie grupy telekomunikacyjnej obniży się do poziomów zwyczajnych dla tego rodzaju biznesu. W przypadku Polkomtela będzie ono jednak wtedy wyższe niż przed transakcją. Co ciekawe, w jego ocenie Vodafone po transakcji będzie mógł zacieśnić współpracę z Polkomtelem. Nie sprecyzował, w jakich obszarach.

Według Moorhouse’a, od wczoraj obok Spartan Capital Holdings udziałowcem Polkomtela jest już Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który objął 16 proc. kapitału.

Przeczytaj więcej o:  bauc , fuzje i przejęcia , Plus , Polkomtel , solorz-żak , Spartan , telekomunikacja , Zadroga

rpkom.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
Play
 
T-Mobile
 
UPC Plus
common