Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Operatorzy

Na jakim rynku może rosnąć operator hurtowy?

Urszula Zielińska 27-10-2010, ostatnia aktualizacja 27-10-2010 07:02

Exatelowi uda się obronić zeszłoroczny poziom przychodów, ale nie uda się go zwiększyć. Operator liczy na przyszły wzrost rynku dzierżawy łączy i transmisji danych w sieciach IP wraz z upowszechnieniem pasmożernych technologii mobilnych, jak LTE. O porządkach w grupie poprzedzających zmianę właściciela mówi Zdzisław Nowak, prezes zarządu Exatela.

- W tym roku inwestycje Exatela wyniosły, jak do tej pory, ok. 40 mln zł – powiedział Zdzisław Nowak. Gros tej kwoty operator przeznaczył na modernizację i rozbudowę sieci: migrację z technologii TDM do IP w warstwie szkieletowej i agregacyjnej. – Zakończymy ten projekt w styczniu, a w przyszłym roku będziemy dysponowali jedną z najnowocześniejszych sieci szkieletowych w Europie o przepustowości 40 Gb/s pomiędzy węzłami – powiedział prezes spółki. Exatel szacuje, że w perspektywie kilku lat migracja do technologii IP pozwoli ograniczyć koszty utrzymania sieci o kilkadziesiąt procent, a tym samym podnieść marże na usługach, bądź obniżyć ich koszty.

Przyszłość w rynku mobilnym

Modernizacja sieci szkieletowej pozwoli również skorzystać z nowej szansy, jaką operatorom infrastrukturalnym da pojawienie się na rynku technologii LTE. Zdaniem Zdzisława Nowaka, LTE może diametralnie zmienić główne rynki, na których działa jego spółka: dzierżawy łączy i transmisji danych w sieci MPLS. Wartość obu tych rynków operator ocenia odpowiednio na 1,17 mld zł i 426 mln zł.

– LTE spowoduje, że operatorom komórkowym będą potrzebne pojemne łącza między stacjami bazowymi. Jesteśmy przygotowani zarówno do prostej dzierżawy takiej infrastruktury, jak i pełnej usługi transmisyjnej – powiedział Zdzisław Nowak. - Rynek dzierżawy łączy rósł, jak dotąd, o około 1-2 proc. rocznie. Wraz z upowszechnieniem LTE jego wartość może powiększyć się kilkukrotnie – uważa szef Exatela.

Przychody bez zmian

Pytany o tegoroczne wyniki Exatela odpowiedział wprost jedynie na pytanie o przychody, które powinny wynieść 551 mln zł, czyli tyle, co w roku poprzednim, choć o 9 mln mniej niż w 2008 r. (Exatel jest wrażliwy na zmiany hurtowych cen połączeń, jako silny gracz na rynku terminacyjnym). Zdzisław Nowak nie chciał rozmawiać o wynikach finansowych: EBITDA, czy zysku netto, które w 2009 r. wyniosły odpowiednio: 153 mln zł i 54 mln zł.

- Trzeba zadać sobie pytanie, czy dziś polski rynek telekomunikacyjny daje takiemu operatorowi, jak my możliwości wzrostu. Odpowiedź brzmi – pod warunkiem, że jest się obecnym w segmentach, które taki wzrost umożliwiają – powiedział dyplomatycznie Zdzisław Nowak, nie zdradzając, o jakie segmenty rynku mu chodzi.

Exatel od pewnego czasu próbuje rozwijać biznes także za granicą: dzięki współpracy z operatorami zagranicznymi i przejęciom zagranicznych firm. - Plany przejęć za granicą nie zostały zarzucone, rozmowy są na zaawansowanym etapie, ale decyzje będą zależały już od przyszłego inwestora firmy – powiedział Zdzisław Nowak.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  all-IP , energo-tel , exatel , NOM , TDM , telekomunikacja , zdzisław nowak

rpkom.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common