Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

CBA: zatrzymania w Open-Net

Urszula Zielińska 03-10-2018, ostatnia aktualizacja 03-10-2018 17:35

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało dziś, że jego delegatura w Katowicach prowadzi śledztwo w sprawie wyłudzenia w latach 2013-2015 przez katowicką spółkę Open-Net blisko 10 mln zł unijnej dotacji na budowę sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu na terenie 29 miejscowości w województwach łódzkim i śląskim.

W charakterze podejrzanych zatrzymano dwóch zarządzających i dwóch przedstawicieli podwykonawców spółki - czytamy w komunikacie. Do zatrzymań doszło w Katowicach, Mysłowicach, okolicach Włocławka oraz w jednej z miejscowości powiatu chrzanowskiego.

O historii dotacji dla Open-Net, w tym rozwiązaniu umowy  przez CPPC, pisaliśmy dwa lata temu. Tekst można znaleźć tutaj.

Nowością są doniesienia CBA, że przy uzyskiwaniu dotacji, spółka miała posłużyć się poświadczającą nieprawdę i nierzetelną dokumentacją.

Zatrzymane osoby doprowadzono do siedziby Prokuratury Krajowej w Katowicach, gdzie - jak podaje CBA - usłyszały zarzuty m.in. wyłudzenia środków finansowych w kwocie ponad 10 mln złotych z dotacji, doprowadzenia kilkunastu swoich obligatariuszy do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ok. 1 mln zł oraz tzw. prania pieniędzy.

Decyzją sądu prezes spółki i członek rady nadzorczej trafili do aresztu - podano.

Dofinansowanie zostało uzyskane z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 za pośrednictwem instytucji wdrażającej programy europejskie (obecnego Centrum Projektów Polska Cyfrowa).

Śledztwo prowadzi katowickie CBA pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Open-Net to spółka akcyjna notowana przez kilka lat na tzw. małej giełdzie, czyli NewConnect. W 2017 roku zarząd Giełdy Papierów Wartościowych wykluczył jej akcje z notowań.

Ostatnim sprawozdaniem opublikowanym przez telekomunikacyjną firmę był raport za I kwartał 2017 r., w którym wykazano 900 zł przychodu, a strata netto prawie 120 tys. zł.

"Z uwagi na złożony przez jednego z wierzycieli spółki wniosek o ogłoszenie upadłości wszelkie działania zmierzające w kierunku poprawy sytuacji spółki zostały wstrzymane. Z uwagi na powyższe spółka w okresie pierwszych trzech miesięcy 2017 roku nie generowała przychodów|" - można było przeczytać.

10 kwietnia ub.r. Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach, X Wydział Gospodarczy oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku Open-Netu, ponieważ firma nie miała środków na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego.

Przeczytaj więcej o:  cba , CPPC , dotacje , internet , Open-Net

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common