Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Orange Polska: domy jednorodzinne zapłacą o 14,99 zł więcej za FTTH

Urszula Zielińska 31-07-2018, ostatnia aktualizacja 31-07-2018 08:32

Duzi operatorzy stacjonarni zaczynają widzieć w osiedlach domów jednorodzinnych biznes. Orange Polska wchodzi w ten nowy dla firmy obszar. Korzysta z okazji i robi to, na co od dawna liczą akcjonariusze, choć w małej skali: podnosi ceny.

– Chcemy, aby ok. 10 proc. naszych nowych inwestycji światłowodowych było realizowanych w domkach jednorodzinnych. Od 26 lipca do umów na ofertę światłowodową realizowanych w domkach jednorodzinnych doliczamy 14,99 zł miesięcznie. Dodatkowa opłata wynika ze zdecydowanie wyższych kosztów budowy i utrzymania łączy w domkach jednorodzinnych w porównaniu z zabudową wielorodzinną – mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.

To oznacza, że w przypadku najtańszego łącza o deklarowanej prędkości do 100 Mb/s klient z tak zdefiniowanego segmentu w umowie na dwa lata (po rabatach za e-fakturę i zgody marketingowe) zapłaci ok. 70 zł miesięcznie, czyli ok. 27 proc. więcej niż użytkownik światłowodu w bloku.

– To racjonalny ruch – mówi o „dopłacie" Konrad Księżopolski, szef analityków w Haitong Banku.

– Orange zapewne korzysta z tego, że w jednorodzinnym budownictwie klienci często długo czekali na wysokiej jakości infrastrukturę stacjonarną, więc będą skłonni zapłacić więcej za dostęp do sieci. Poza tym często są to bardziej zamożni klienci i z ich punktu widzenia podwyżka nie będzie znacząca – mówi Dominik Niszcz, analityk w Raiffeisen Centralbanku.

Specjalista nie wyklucza jednak, że wyższa cena może lekko obniżyć sprzedaż usługi, którą nabyło w ubiegłym kwartale 38 tys. gospodarstw.

Ceny dla abonentów różnicuje także jeden z dwóch głównych konkurentów Orange – Netia. – Jest to spowodowane dużo wyższymi kosztami podłączenia, którego spłaty zgodnie z przepisami Prawa telekomunikacyjnego nie możemy rozłożyć na okres dłuższy niż 24 miesiące – mówi Karol Wieczorek, rzecznik Netii (grupa Cyfrowy Polsat).

W tym tygodniu Netia wyjdzie z nową ofertą dla domków jednorodzinnych. Wieczorek nie zdradza szczegółów, ale twierdzi, że będzie ona atrakcyjniejsza cenowo niż w Orange.

Porównując oferty operatorów (o ile obydwie firmy znajdą się w tej samej lokalizacji), warto jednak zwrócić uwagę na koszty instalacji lub aktywacji usługi. Najprawdopodobniej to tu oraz w pakietach z innymi usługami odbywać się będzie największa konkurencja.

Jabczyński podaje, że domy jednorodzinne obejmuje promocja: w umowach na dwa lata instalacja kosztować ma 0 zł. W Netii w ostatniej promocji taka opłata wynosiła 200 zł.

Janusz Kosiński, prezes Inei także uważa, że różnicowanie cen detalicznych w zależności od lokalizacji abonenta ma sens, choć jak mówi jego firma tego nie robi. Powodem, dla którego różnicowanie abonentów jest uzasadnione są jego zdaniem wysokie koszty za zajmowanie pasa drogowego pod infrastrukturę. - Miesięczny koszt utrzymania na terenach budownictwa jednorodzinnego potrafi być wyższy o od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie - podaje szef Inei.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  FTTH , INEA , NETIA , Orange Polska , światłowód

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common