Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Wyniki 3. konkursu 1. Osi POPC: Inea i Play biorą ponad 60 proc. dotacji

Urszula Zielińska 20-07-2018, ostatnia aktualizacja 20-07-2018 07:45

Prawie 1,64 mld zł na 1,94 mld zł dotacji ze środków UE do budowy sieci szybkiego dostępu do internetu w Polsce wygrały firmy w rozstrzygniętym w czwartek trzecim konkursie zorganizowanym przez Centrum Operacyjne Polska Cyfrowa.

Zanosiło się na to od początku, ale teraz to już pewne. Największym beneficjentem rozdania jest grupa Inea wspierana przez P4, właściciela Play. Ich wehikuły Fibee I i Fibee IV (P4 ma mniejszościowy udział) uzyskały prawie 1,2  mld zł wsparcia.

Drugim pod tym względem beneficjentem jest kontrolowana przez Skarb Państwa Grupa Tauron, której spółka - Tauron Obsługa Klienta - zdobyła około 187 mln zł.

O wynikach konkursu poinformowało w czwartek po południu CPPC. Fibee I i IV przypadło 21 z 33 obszarów objętych konkursem. Tauronowi - 7. Jeden obszar (płocki ze wsparciem wysokim, bo przekraczającym 78 mln zł) wygrał Balmoso Investments, kojarzony z konsorcjum Nokii i Infracapital -  Nexerą.

Balmoso starał się jednak o więcej i wynik zapewne jest dla Nexery rozczarowaniem. W podobnej sytuacji jest Syrion z Żor: pokonał Fibee raz i zbuduje sieć na jednym z obszarów Lubelszczyzny (dotacja - 46,3 mln zł).Także po jednym obszarze zdobyły Zicom, WDM i Media-Sys.

W tabeli zaprezentowanej przez instytucję zarządzającą POPC zabrakło - zgodnie z naszymi wcześniejszymi informacjami - największego dotychczasowego beneficjenta  POPC, czyli Orange Polska. Z rozmów z menedżmentem telekomu wynika jednak, że liczy on na dostęp do mającej powstać  infrastruktury. Jean-Francois Fallacher, prezes Orange Polska wskazywał, że firma ma wystarczająco dużo pracy przy rozpoczętych już inwestycjach i doświadcza konkurencji o pracowników.

Z większych graczy swoich sił spróbowała natomiast - ale przegrała - łódzka sieć telewizji kablowej Toya. Nie powiodło się też tym razem Voice-Netowi, Przedsiębiorstwu Miejskiemu Mzum.pl i kilku innym ISP, w tym mazowieckiemu Raxelowi, który świadczy usługi w technologii LTE.

Wanda Buk, wiceminister i b. dyrektor CPPC pytana, czy jej zdaniem spółki Inei i Playa poradzą sobie z zadaniem nie przeczy, że jest ono trudne. - Faktycznie przed Fibee gigantyczne wyzwanie nie tylko ze względu na skalę, ale też biorąc pod uwagę to, że wychodzą z inwestycjami poza dotychczasowy obszar swojej aktywności (Wielkopolska - red.) - mówi Buk.

- Nie mamy jednak powodów, żeby obawiać się, że może im się przez to nie udać. Spółki wykazały odpowiedni potencjał finansowy, a udziałowcy podmiotu aplikującego mają duże doświadczenie w realizowaniu projektów unijnych – Inea jako beneficjent pierwszego i drugiego naboru zgodnie z harmonogramem i praktycznie bez problemów realizuje swoje projekty - zapewnia wiceminister.

Beneficjenci mają 30 dni na podpisanie umów z CPPC. Wanda Buk zapowiada, że po wakacjach ogłoszona zostanie jeszcze jedna runda konkursu dla inwestorów chętnych zagospodarować obszary wystawione w pierwszym konkursie, z których wycofano dofinansowanie.

Czy w POPC znajdą się środki dla sieci komórkowych nowej generacji 5G? - Nie wykluczamy innych interwencji w przyszłości, ale dopiero na późniejszym etapie i  pod warunkiem, że pojawią się oszczędności w programie - mówi Wanda Buk.

CPPC na poniższej grafice przedstawiło nabory w ramach 1. osi POPC. Warto zwrócić uwagę, podano pierwotną, a nie ostateczną wysokość alokacji.

Przeczytaj więcej o:  dotacje , Fibee , INEA , internet , play , POPC , tauron

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common