Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Internet dla szkół z POPC. Operatorzy walczą z czasem [nowe]

Urszula Zielińska 26-06-2018, ostatnia aktualizacja 26-06-2018 10:22

Jednym z istotnych warunków umów zawartych przez przedsiębiorstwa telekomunikacyjne z Centrum Projektów Polska Cyfrowa o dotacje do budowy szerokopasmowego internetu z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa jest cyfryzacja szkół. Według danych CPPC telekomy startujące w dotychczas rozstrzygniętych dwóch konkursach zobowiązały się doprowadzić łącze o prędkości minimum 100 Mb/s do prawie 10 tys. placówek (około 6,8 tys. budynków).

Wanda Buk, dyrektor w CPPC, pytana o to, co się stanie, jeśli operatorzy nie dotrzymają terminów mówi obrazowo: „kaplica".

Problem jest taki, że według aktualnego stanowiska tzw. instytucji audytowej zasady unijne są zerojedynkowe i nie pozostawiają organizatorowi konkursu wyboru: firma, która nie dotrzyma warunków, musi się liczyć ze stratą dotacji w całości, choćby i część szkół podłączyła.

Tymczasem Orange Polska, który się zobowiązał, że dostarczy szybki internet do największej liczby placówek, pierwsze cztery szkoły podłączył we wtorek w Skwierzynie (woj. lubuskie). Jedną ze szkół, która uzyskało dostęp do światłowodu, jest Zespół Szkół Technicznych im. Stanisława Lema.

– W ramach konkursów 1. osi POPC, po uwzględnieniu zmian w liczbie szkół wynikających z wprowadzenia reformy edukacyjnej, Orange Polska ma podłączyć do sieci NGA 3004 placówki oświatowe. Zgodnie z założeniami umów z CPPC 80 proc. z zadeklarowanych jednostek oświatowych powinno zostać podłączonych do 22 sierpnia 2018 r. Termin realizacji prac dla pozostałych szkół to 22 lutego 2019 r. – informuje Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska. Pytany, czy telekom zdąży do 22 sierpnia podłączyć prawie 2,5 tys. szkół, deklaruje, że firma dokłada wszelkich starań, aby terminu dotrzymać. Sierpniowy termin dotyczy wielu innych projektów pozostałych beneficjentów konkursów. Wynika bowiem z faktu, że beneficjenci podpisywali z CPPC umowy mniej więcej w tym samym momencie, a na realizację "szkolnej" części projektów mają 14 miesięcy.

– Tak jak inni inwestorzy, Orange Polska napotyka trudności w realizacji inwestycji. Wynika to m.in. z konieczności długotrwałych uzgodnień z właścicielami gruntów przez które ma przebiegać łącze (szkoły nie zawsze znajdują się własnym gruncie). Ponadto ogromny popyt stworzony przez inwestycje współfinansowane przez UE, a także inwestycje światłowodowe operatorów spowodowały niedobór wykwalifikowanych ekip wykonawczych i trudności z zapewnieniem niezbędnego sprzętu. Rozpoczynające się wkrótce dwumiesięczne wakacje, mogą oznaczać ograniczony dostęp do osób podejmujących decyzje w imieniu szkół – mówi Wojciech Jabczyński.

– Jesteśmy w stałym kontakcie z CPPC, analizujemy pojawiające się trudności i wspólnie poszukujemy najlepszych rozwiązań w celu ich wyeliminowania. Zaprzecza, gdy pytamy, czy to oznacza, że firma rozmawia z CPPC o przesunięciu terminu.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  CPPC , dotacje , internet , Nexera , Orange , POPC , szkoły , światłowód

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common