Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Mediakom: mecze w 4K dla wybranych. Dlaczego? [nowe]

Urszula Zielińska 30-05-2018, ostatnia aktualizacja 30-05-2018 08:06

Nowa technologia telewizyjna stała się właśnie ością niezgody. Kto będzie mógł obejrzeć Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w technologii 4K? Mediakom organizacja kilkudziesięciu małych operatorów telekomunikacyjnych i telewizji kablowych obawia się, że tylko wybrani i napisała w tej sprawie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Rady Mediów Narodowych.

Telewizja Polska, która jest właścicielem praw do transmisji rozgrywek ogłosiła dziś kalendarz spotkań i ich powtórek na antenie TVP1, TVP2 oraz TVP Sport. Poinformowała także, że uruchomi nowy kanał TVP 4K. Nie podała jednak, w jaki sposób będzie dystrybuowany.

„Wiele wskazuje na to, że transmisja Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w rozdzielczości 4K będzie dostępna dla nielicznych. Telewizja Polska odmawia sieciom kablowym prawa do reemisji sygnału 4K" – napisał Mediakom, Związek Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji i oczekuje wyjaśnień.

- Członkowie naszego związku zwrócili się do TVP SA ze standardowymi wnioskami o przedstawienie warunków umowy na zakup praw do reemisji programu w sieciach kablowych. Niestety, TVP SA odmówiła przedstawienia takiej oferty. W naszej ocenie takie działanie stoi w sprzeczności z obowiązkami nałożonymi na nadawcę publicznego, jest dyskryminowaniem polskich operatorów telekomunikacyjnych i wykorzystywaniem pozycji dominującej, jaką TVP SA posiada na rynku praw do nadawania relacji z piłkarskich mistrzostw świata – mówi cytowany w komunikacie Mediakomu prezes organizacji, Krzysztof Kacprowicz.

Związek zwrócił się do KRRiT oraz Rady Mediów Narodowych z wnioskiem o zajęcie stanowiska i wskazanie czy działanie Telewizji Polskiej jest zgodne z prawem.

Zdaniem Mediakomu, na TVP, jako na nadawcy publicznym ciąży obowiązek realizowania misji publicznej.

- Do tej pory nie otrzymaliśmy z TVP SA odpowiedzi dlaczego nadawca stosuje taką politykę, dlatego zwróciliśmy się w tej sprawie do organów nadzoru rynku. Bez wątpienia Mistrzostwa Świata w piłce nożnej są wydarzeniem sportowym o ważnym znaczeniu zarówno narodowym, jak i międzynarodowym. Odmawianie operatorom kablowym możliwości zapewnienia reemisji relacji z tego wydarzenia w podwyższonej jakości 4K, oznacza naszym zdaniem naruszenie obowiązku realizowania misji publicznej – zwraca uwagę Kacprowicz.

Operatorem, którego abonenci zaopatrzeni w odpowiednie urządzenia, będą mogli obejrzeć mistrzostwa w 4K jest Orange Polska. Transmisje w tej technologii pokaże także platforma Nc+.

W odpowiedzi na nasze pytanie Maciej Stanecki, członek zarządu TVP podał na Twitterze, że w środę rano spółka ta wyda komunikat w powyższej kwestii. Według niego, transmisję w 4K może pokazać każdy podmiot zdolny do transmisji UHD na podstawie odpowiedniej umowy z ITI Neovision, właścicielem Nc+, która to platforma jest operatorem technicznym TVP4K.

Przeczytaj więcej o:  isp , KRRiT , mecze w 4K , Mediakom , sieci kablowe , tvp

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common