Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Prezydent podpisał nowelizację Prawa telekomunikacyjnego z maja 2018 r.

Urszula Zielińska 22-05-2018, ostatnia aktualizacja 22-05-2018 22:33

Dziś prezydent RP Andrzej Duda podpisał 10 ustaw, w tym nowelizację Prawa telekomunikacyjnego przyjętą przez Sejm 10 maja tego roku, a dotyczącą m.in. zasad świadczenia usług premium rate (wprowadza nowy próg kwoty dla takich usług wynoszący zero złotych i rejestr podmiotów je świadczących), zawierania umów z abonentami na odległość (wprowadza tzw. formę dokumentową), czy likwidacji polubownych sądów konsumenckich przy Urzędzie Komunikacji Elektronicznej.

Na ostatnim etapie legislacji ustawę uzupełniono o zapisy pozwalające ministrowi energii wskazać podmioty, którym prezes UKE ma przydzielić pasmo z zakresu 450 MHz.

Nowelizacja zmienia także ustawę z 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym, wprowadzając nowy system powiadamiania obywateli o zagrożeniach, które mogą spowodować sytuacje kryzysową na danym obszarze. Zgodnie z przyjętą inicjatywą, na telefony wszystkich abonentów znajdujących się na obszarze objętym możliwym zagrożeniem, zostanie wysłana krótka wiadomość tekstowa (SMS) z informacją o zagrożeniu.

Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa po otrzymaniu informacji od wskazanych w przepisach podmiotów będzie mógł zażądać od operatorów komórkowych "niezwłocznego i nieodpłatnego wysłania komunikatu alarmowego do wszystkich abonentów na określonym przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa obszarze".

Ustawa zmienia również ustawę z 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Jednostki samorządu terytorialnego nie będą potrzebowały już zgody na świadczenie usługi dostępu do internetu bez pobierania opłat lub w zamian za opłatę niższą niż cena rynkowa.

Celem tej zmiany jest zmniejszenie obciążeń administracyjno-prawnych związanych z postępowaniem w sprawie wydania przedmiotowej decyzji zarówno dla jednostek samorządu terytorialnego, jak i dla prezesa UKE oraz zapewnienie lokalnej społeczności dostępu do Internetu o odpowiednio wysokiej transmisji danych.

Ustawa wchodzi po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia z wyjątkiem przepisów dotyczących zniesienia sądu polubownego przy Prezesie UKE (wchodzą po trzech miesiącach od ogłoszenia) oraz przepisów dotyczących rezerwacji częstotliwości do realizacji zadań z zakresu łączności głosowej i transmisji danych do zarządzania sieciami przesyłu lub dystrybucji paliw gazowych, płynnych lub energii elektrycznej, które wchodzą w życie z dniem ogłoszenia.

Przeczytaj więcej o:  częstotliwości , prawo telekomunikacyjne

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common