Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Strategie

Grupa Tauron chce budować szerokopasmową sieć internetową

Urszula Zielińska 17-05-2018, ostatnia aktualizacja 17-05-2018 07:36

Strategie operatorów telekomunikacyjnych i energetycznych coraz bardziej się zbliżają. Najpierw telekomy zaczęły sprzedaż energii elektrycznej w pakietach z usługami telefonii i internetu, a teraz firmy energetyczne zaczynają wchodzić do ich ogródka. Grupa Tauron wystartowała właśnie trzecim konkursie o dotacje do budowy sieci szerokopasmowego dostępu do internetu z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa - dowiedział się rpkom.pl. To jednocześnie pierwszy raz, gdy po środki UE na dostępową infrastrukturę szerokopasmową sięga państwo.

Energetyczna grupa Tauron, której największym akcjonariuszem jest państwo (Skarb Państwa ma 30,1 proc. akcji, a KGHM 10,4 proc.) – jak mówi nam Daniel Iwan, rzecznik Tauronu - jest zainteresowana budową sieci na swoim obszarze dystrybucyjnym.

Foto: Tauron.pl, materiały prasowe

Obszar ten obejmuje 18,5 proc. powierzchni Polski. Spółka Tauron Dystrybucja dostarcza prąd na terenie województw: małopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, a także częściowo: świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz łódzkiego.

Foto: Tauron.pl, materiały prasowe

Centrum Projektów Polska Cyfrowa, organizator trzeciego już konkursu na dotacje do budowy Internetu w tzw. białych plamach, przeznaczyło prawie 152 mln zł w małopolskim, prawie 139 mln zł w dolnośląskim, około 136 mln zł w śląskim, 96 mln zł w podkarpackim oraz i 34,5 mln zł w łódzkim. W sumie więc energetyczna grupa mogłaby się starać o blisko 560 mln zł dotacji.

Daniel Iwan nie zdradza ani o jaką pulę stara się grupa. - Działania dotyczące budowy sieci Internetu z jednej strony wpisują się w optymalizację wykorzystania istniejącej już infrastruktury światłowodowej, a z drugiej z ambicją potencjalnego poszerzenia portfela świadczonych przez Tauron usług – mówi Iwan.

Tauron sprzedaje już prąd w pakietach z innymi usługami. W ich skład od niedawna wchodzą oprócz gazu np. urządzenia elektroniczne dla tzw. inteligentnego domu (zestaw czujników dymu, czadu, czy gazu oraz gniazdko WiFi).

W sumie w 3. konkursie jest do zdobycia ponad 1,9 mld zł. Jak pisaliśmy, o całą sumę stara się należąca do funduszu Macquarie Grupa Inea wspierana przez sieć komórkową Play, a jej istotnym konkurentem jest najprawdopodobniej Nexera, spółka funduszu Infracapital i Nokii. O wsparcie starają się również małe i średnie firmy. Razem - według CPPC - 28 podmiotów.

Co ciekawe branża telekomunikacyjna ruchem Tauronu nie martwi się specjalnie. Zapewne dlatego, że budowana z POPC infrastruktura musi być otwarta dla wszystkich dostawców detalicznych.

- Budowa infrastruktury telekomunikacyjnej przez firmy energetyczne nie jest w Europie czymś unikalnym - uważa Ireneusz Piecuch, doradca prezesa Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Jako przykład podaje włoski Enel.

- Biorąc pod uwagę konieczność sprawnej dystrybucji środków unijnych oraz coraz lepiej działające mechanizmy współdzielenia infrastruktury, to decyzja dobra nie tylko dla nas wszystkich jako klientów końcowych, ale i dla pozostałych operatorów. Konieczność inwestycji wyłącznie z własnej kieszeni, przy stagnacji przychodów, powoduje u telekomów nieustanny ból głowy - dodaje Piecuch.

Ubiegłoroczne przychody Grupy Tauronu to wynoszą 17,42 mld zł, ale w ostatnich latach obniżały się. Kurs akcji energetycznej firmy na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych (GPW) spadł w ciągu roku o około 30 proc. do około 2,4 zł, a jej kapitalizacja do niewiele ponad 4 mld zł (przy księgowej wartości ponad 18 mld zł). Ma ona uczestniczyć w budowie elektrowni atomowej w Polsce.

Przeczytaj więcej o:  CPPC , infrastruktura , internet , inwestycje , POPC , tauron

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common