Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Sieci mobilne

Weszliśmy w erę 5G

Urszula Zielińska 01-03-2019, ostatnia aktualizacja 01-03-2019 07:15

Play zaczyna kampanię reklamową pod hasłem 5G-Ready. W ten sposób chce zamanifestować postęp, który dokonał się w jego sieci. Jean-Marc Harion, prezes telekomu zapowiada, że firma uruchomi w Polsce 6 testowych miejsc z 5G do września br.. Czym jest 5G-Ready? Czy internet od Play przyspieszy? Co szef Playa sądzi o sprawie Huawei?

Rpkom.pl: Informacje ze świata telekomunikacji są ostatnio właściwie ciągle o tym samym: o 5G.  Kiedy pana zdaniem ta technologia zostanie wdrożona w Polsce?

Jean-Marc Harion, prezes P4, operatora sieci Play :

- Wracam właśnie z Barcelony gdzie brałem udział w targach MWC i 5G była tam wszechobecna. Weszliśmy w erę 5G: operatorzy telefonii komórkowej rozpoczęli jej wdrażanie w USA, w Azji, na Bliskim Wschodzie i w Europie, w Szwajcarii. Samsung, LG i Huawei wprowadziły pierwszy smartfon 5G. Dostępne są pierwsze routery internetowe zasilane 5G. Oczywiście, urządzenia 5G są nadal drogie i nie są one jeszcze dostępne dla rynku masowego. Ale już wkrótce ich wdrożenie nabierze tempa.

A krajowa perspektywa?
- 10 lat zajęło zdobycie 10 milionów klientów 3G, 5 lat w przypadku 4G, a zdobycie takiej samej liczby klientów 5G zajmie zapewne mniej niż trzy lata. 5G zapewni internet o prędkości 1Gb/s, czyli takiej samej lub wyższej niż światłowód, oraz niskie opóźnienia, co ma istotne znaczenie nie tylko dla gier online, ale dla obiektów powiązanych, autonomicznych samochodów, itd..

W Polsce, jak wiemy, musimy usunąć dwie blokady z drogi prowadzącej do 5G: normy pola elektromagnetycznego (PEM),  które są najniższe w Europie; oraz ponowne zagospodarowanie widma, szczególnie w paśmie 3,4 – 3,8 MHz, w którym Play posiada częstotliwości. Zdajemy sobie sprawę, że rząd chętnie dokona zmian w ustawie o PEM. I my w Play jesteśmy chętni go wspomóc przy ponownym zagospodarowaniu widma, choć oczekujemy, że będziemy mogli świadczyć usługi w tym spektrum podczas tego procesu. Niestety, wszystko to będzie wymagało czasu i prawdopodobnie nie uda się wprowadzić 5G w Polsce przed 2021 lub 2022 r.

Jakie są plany Play odnośnie 5G? Macie częstotliwości, które teoretycznie pozwalają świadczyć takie usługi.
- Zrozumieliśmy, że musielibyśmy poczekać aż 5G zaoferuje lepsze i szybsze doświadczenie konsumenckie. Postanowiliśmy więc uaktualnić naszą sieć, przygotować ją na 5G i otworzyć pierwsze lokalizacje 5G w Polsce w tym roku. I to nie dla PR-u, ale w celu faktycznego wykorzystania.

Co oznacza z punktu widzenia konsumentów hasło 5G-Ready, którego pan używa?
- Przygotowując naszą sieć na 5G, przygotowujemy się na większe możliwości. Zapraszamy naszych klientów do świata Play, który jest gotowy na 5G, gdzie mogą doświadczyć silniejszej sieci i szybszego internetu, nawet o 3 do 4 razy szybszego niż sieć 4G. W zasięgu 5G-Ready, klienci Play mogą oglądać telewizję 4K podróżując, oglądać na żywo treści w streamingu, czy wideokonferencje w rozdzielczości HD. W piątek (1 marca – red.) wdrażamy naszą kampanię 5G-ready mającą na celu uświadomienie klientom, że nasza sieć przeszła wielką modernizację.

...
Poprzednia
1 2 3 4

Przeczytaj więcej o:  5G , 5G-Ready , Harion , LTE Advanced , play

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common