Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Strategie

Co przyniesie listopadowa strategia Playa

Urszula Zielińska 30-10-2018, ostatnia aktualizacja 30-10-2018 08:00

13 listopada Jean-Marc Harion, prezes P4, operatora sieci Play, który nastał po rezygnacji Joergena Bang-Jensena zaprezentować ma (wraz z wynikami telekomu za trzeci kwartał, które firma opublikuje dzień wcześniej) założenia strategii. Harion już zadeklarował, że podoba mu się czysto mobilny model działania firmy, ale też niczego nie wykluczał. Czego spodziewają się analitycy finansowi i eksperci rynkowi?

Od debiutu Play Communications, właściciela sieci komórkowej Play, na GPW w lipcu 2017 roku do publikacji sprawozdania za I półrocze 2018 roku akcje telekomu potaniały o około 40 proc. O tyle właśnie przy okazji omawiania wyników półrocza w sierpniu ściął przyszłoroczną dywidendę nowy prezes Playa - Jean-Marc Harion.

Jednak od końca września notowania akcji mobilnej sieci znowu ruszyły w dół. Jeśli przyjąć, że rynek o Play wie więcej, niż telekom mówi publicznie, może się okazać, że strategia, którą w końcu minionego miesiąca zarząd miał przekazać nadzorcom do dalszej dyskusji, niesie kolejne niemiłe niespodzianki.

Marcin Gruszka, rzecznik Playa, podtrzymuje, że zostanie opublikowana z wynikami za III kw. br., czyli 12 listopada. Co może zakładać plan?

Paweł Puchalski, szef analityków rynku akcji w Biurze Maklerskim Santander (d. DM BZ WBK), nie przewiduje odwrotu od dotychczasowej strategii czysto komórkowego gracza.

– Nowy prezes Playa na wstępie zapewnił, że podoba mu się to podejście. Kluczowym czynnikiem ryzyka pozostaje oczywiście poziom dywidendy w przyszłych latach, i w mojej ocenie po obecnym kursie akcji widać, że rynek obawia się scenariusza dalszego zmniejszenia dywidendy, choć dystrybucja nowych drogich częstotliwości dla sieci 5G (prawdopodobnie wymagająca istotnych nakładów od każdego telekomu) wydaje się istotnie odsuwać w czasie – dodaje analityk.

W poniedziałek 29 października akcja Play na giełdzie papierów wartościowych w Warszawie kosztowała na koniec sesji 16,23 zł. W lipcu 2017 roku gdy operator wchodził na giełdę inwestorzy płacili po 36 zł za sztukę (pracownicy mogli skorzystać z 15-proc. dyskonta).

Play ma spory dług, który zdaniem agencji ratingowej Fitch Ratings będzie refinansować w nadchodzących latach. W końcu czerwca zadłużenie finansowe operatora wynosiło 7,23 mld zł, a netto - po uwzględnieniu gotówki na kontach - 7,05 mld zł. Wskaźnik dług netto do EBITDA Play wynosił 3,2. Byłby niższy gdyby nie wypłacona przez telekom dywidenda (653 mln zł).  – Trudno będzie istotnie zmniejszyć wskaźnik zadłużenia bez cięcia dywidendy. Inni gracze na rynku zapewne dostrzegają tę słabość Playa i mogą przyjąć strategię gry na przeczekanie – mówi Dominik Niszcz, analityk Raiffeisen Centrobanku.

Truizmem jest, że poprawa wyników Playa, jak każdej spółki, może wynikać ze wzrostu przychodów lub cięcia kosztów.

Jeśli chodzi o wzrost przychodów, to trzeba zastanowić się z jakich źródeł Play jeszcze nie czerpie, a jakie możliwości dają mu już eksplorowane obszary. Na pewno na nasyconym rynku podstawowych usług mobilnych telekomowi, który zajmuje obecnie miejsce lidera pod względem liczby aktywowanych kart SIM (ponad 15 mln na koniec czerwca) coraz trudniej będzie o wzrosty.

Agregacja i konwergencja

...
Poprzednia
1 2 3 4

Przeczytaj więcej o:  Harion , P4 , play , sieci mobilne

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common