Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Wyniki przenoszenia numerów w III kwartale 2019 r.: kurczący się segment?

Urszula Zielińska 07-10-2019, ostatnia aktualizacja 07-10-2019 21:03

Poniedziałek przyniósł kilka ważnych informacji z rynku telekomunikacyjnego. Jedną z nich jest zmiana w zarządzie sieci komórkowej Play. Jej ogłoszenie zbiegło się w czasie z publikacją danych o przenoszeniu numerów komórkowych w Polsce w III kwartale br..

W poniedziałek w ciągu dnia dane te opublikował Urząd Komunikacji Elektronicznej. Był to kolejny słaby kwartał Playa pod tym względem.

Sieć Play kierowaną przez Jean-Marca Hariona opuściło ponad 136 tys. użytkowników, a uwzględniając numery przyjęte od konkurencji operator zakończył kwartał z prawie 63 tys. numerów na minusie.

Według naszych obliczeń, w ciągu trzech kwartałów br., niegdysiejszy lider komórkowych przeprowadzek "oddał" innym sieciom około 129 tys. numerów.

Zwycięzcą zmagań o grupę użytkowników, których zachowania zwykły wskazywać czyja oferta jest najatrakcyjniejsza, podobnie jak kwartał wcześniej, także i teraz wygrał Polkomtel, operator sieci Plus, a w raz z nim cała Grupa Cyfrowy Polsat.

Do Plusa przeniesiono w III kw. br. ponad 101 tys. numerów, a "oddał" nieco ponad 61 tys.. W sumie bilans komórkowej sieci był bliski 40 tys. użytkowników.  Uwzględniając wyniki spółek Netii, kontrolowanej także przez Cyfrowy Polsat, bilans grupy przekroczył w ciągu trzech miesięcy 42 tys. numerów komórkowych na plusie, a w ciągu trzech kwartałów sięga 80 tys..

Dane te nie obejmują nadal wyników walki o cenowo wrażliwych klientów, którą prowadzi wirtualna sieć Premium Mobile (kontroluje ją Zygmunt Solorz).

Na czysto Premium Mobile pozyskało w III kw. 13,9 tys.  numerów i był to najsłabszy wynik kwartalny tego operatora w tym roku. Mimo tego, jak zapewniają przedstawiciele MVNO, sieć zrealizowała plan.

Ujemny wynik przenosin miał w minionym kwartale ponownie Orange Polska. Wynik telekomu był tu bardzo podobny jak w I kwartale br.: strata to 14,2 tys. numerów. Po trzech kwartałach operator może mówić o ujemnym bilansie nieco ponad 41 tys. użytkowników. W porównaniu z wynikiem w 2018 rok oznacza to ograniczenie odejść.

MVNO, które walczy o użytkowników przenoszących numer jest Telestrada: w III kw. miała bilans dodatni i zdobyła ponad 3 tys. numerów. Dla porównania, największy wirtualny operator - Virgin Mobile (Play ma opcję kupna udziałów) był na niewielkim minusie (197 numerów).

Do ciekawostek należy zaliczyć na razie wynik MNP UPC Polska, która to kablówka w drugiej połowie lipca zaczęła sprzedaż konwergentnych pakietów wraz z nową ofertą mobilną. Jej wynik to 329 numerów (netto) na plusie.

Ogólnie, warto zauważyć, że rosnący segment klientów kontraktowych sieci mobilnych sprawia, iż przenosin numerów jest mniej niż kiedyś. Według naszych obliczeń, ciągu trzech kwartałów br. z sieci do sieci przeniesionych zostało 1,28 mln numerów, czyli o ponad 7 proc. mniej niż przed rokiem.

W samym trzecim kwartale  operatora zmieniło 396,1 tys. numerów, o 12 proc. mniej rok do roku.

Przeczytaj więcej o:  mnp , przenoszenie numerów , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common