Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Testy Rpkom.pl: Lekki dla ręki, ciężki dla kieszeni: LG Gram 15

Marta Rzeźnicka 30-09-2019, ostatnia aktualizacja 30-09-2019 21:29

Mobilność jest w dzisiejszych technologiach równie istotna co jeszcze do niedawna innowacyjność. Wybrzmiewa to przynajmniej na konferencjach producentów urządzeń elektroniki konsumenckiej. Tak było tego lata, gdy koreański koncern LG zaprezentował notebooki o niewielkiej masie, ciekawej estetyce i niewiarygodnej dla debiutanta w segmencie cenie. W komunikacji linii produktów to właśnie aspekt wagi jest podkreślany najmocniej, czego dowodem jest nazwa serii. Pytanie brzmi czy to wystarczająca zachęta do zakupu?

Rpkom.pl testował jedno z urządzeń należących do serii  Gram - laptop LG Gram 15. Pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne. Cienki (1,68 cm) i leciutki (1099 g) komputer bez trudu chwytamy jedną ręką.

Fot.: Marta Rzeźnicka, rpkom.pl

Faktura użytego materiału przypomina nieco plastik co może negatywnie wpłynąć na jego pierwszą ocenę. Tymczasem producent do budowy tego urządzenia postanowił wykorzystać stop magnezowo-karbonowy, który cechować ma się ponadprzeciętną wytrzymałością i niewielką wagą. Laptop pomyślnie przeszedł testy norm militarnych MIL STD810G, co zapewnić ma jego stabilność podczas wstrząsów i upadków z niewielkiej wysokości. W swoich testach zdecydowałam się tylko na niewielkie wstrząsy w trakcie transportu dwu i czterokołowego oraz szynowego, w trakcie których sprzęt zachowywał się poprawnie. Poszczególne elementy spasowane są bez zarzutów. Jedynym mankamentem mogą okazać się zawiasy, które teoretycznie pracują poprawnie, pozwalają otwierać laptop jedną ręką. Test nie trwał na tyle długo, aby można było się przekonać, czy swobodnie ustawione zawiasy to trwałe rozwiązanie.

Ciekawe, bo klasyczne, uplasowanie kamery w górnej krawędzi, nad ekranem jest moim zdaniem optymalne. Konkurenci LG walczą o miano „innowacyjnych” ultrabooków lokując okienko obiektywu to w dolnej krawędzi (Lenovo) to w przycisku (Huawei). Tymczasem klasyczne miejsce jest wygodne do prowadzenia telekonferencji i łatwo je... zasłonić. Sama kamera w trakcie rozmów sprawowała się poprawnie. Nie zniekształca znacząco kształtów, dobrze balansuje kolorami, a sam transfer obrazu przy dobrym łączu internetowym nie odbiega od oferowanego przez konkurencyjne produkty.

Fot.: Marta Rzeźnicka, Rpkom.pl

Włączanie Grama historia nieco smartfonowa. Przycisk zintegrowany jest z czytnikiem linii papilarnych, dzięki czemu zabezpieczony jest dostęp do zapisanych na urządzeniu danych. Do poziomu czytników znanych z topowych telefonów nieco LG brakuje, ale skaner działa poprawnie i bez zbędnej zwłoki.

W obudowie znaleźć można niemal wszystkie porty komunikacyjne: HDMI, 3 gniazda USB 3.0, USB typu C z Thunderbolt 3, czytnik kart pamięci oraz gniazdo słuchawkowe muszą cieszyć każdego mobilnego pracownika czy miłośnika internetowej rozrywki. Kwestią sporną pozostaje, które gniazdo powinno być z której strony. Moim zdaniem jest to w dużym stopniu temat do przemilczenia i …. Przyzwyczajenia. Zmieniając urządzenie z którego korzystamy każdorazowo pójść trzeba na jakiś kompromis. W wypadku LG Gram 15 dotyczy on między innymi rozmieszczenia wejść, które w pierwszym odruchu były dla mnie nie tak jak powinny. Trwało to mniej więcej tydzień po czym zapomniałam o temacie.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  laptop , LG , LG Gram 15 , opinie o LG Gram , test LG Gram

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common