Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Telekomunikacja w programach wyborczych 2019: nowe-stare pomysły

Urszula Zielińska 27-09-2019, ostatnia aktualizacja 27-09-2019 12:15

Cyfryzacja i telekomunikacja mają swoje miejsce w programie wyborczym każdego z czterech największych ugrupowań. Szczególnie nowatorskich pomysłów odpowiadających na potrzeby społeczne w nich raczej nie widać. Internet to ponownie sposób na to, aby w kampanii mówić o dzieciach oraz o cyberbezpieczeństwie.

Koalicja Obywatelska i PSL Koalicja Polska obiecują głosowanie w wyborach i referendach przez internet dla wygody i poprawy frekwencji. Pomysł nie jest nowy, ale czy internetowe wybory – jako sposób dodatkowy, a nie jedyny - spełniłyby stawiane przed nimi cele - opinie są różne.

W programie KO mamy też darmowy dostęp do Internetu (1 GB dziennie) dla około 5 mln osób w wieku od 11 do 24 roku życia. W programie nie wskazano, kto miałby tę usługę świadczyć ani jak miałaby być finansowana.  Dla porównania 30 GB miesięcznie to dziś koszt około 30 zł. Na pytania zadane 10 dni temu w jaki sposób miałby być zrealizowany ten program odpowiedzi nie dostaliśmy.

KO uważa, że cyfrowe narzędzia powinny być wykorzystane dla zwiększenia bezpieczeństwa i proponuje umożliwienie składania zawiadomień o przestępstwie drogą elektroniczną, rozbudowę w ramach Policji służb odpowiedzialnych za zwalczanie cyberprzestępczości, czy program ochrony dzieci w internecie.  Zapowiada szerszy program wsparcia telefonicznego dla młodzieży w sytuacjach trudnych i chce promować kontakt z psychologami i doradcami przez komunikatory i SMS-y.

PSL Koalicja Polska nawiązuje w programie do pomysłów już znanych i obiecuje – podobnie jak w wyborach samorządowych w 2018 r. - iTornister: tablet z internetem i zaszytymi w nim podręcznikami.  Dla przypomnienia platformę edukacyjną eTornister (dziś Plus Tornister) ma od 2015 roku w komercyjnej, czyli płatnej ofercie dla samorządów i szkół sieć komórkowa Plus Zygmunta Solorza. Skorzystało z niej do tej pory kilkanaście placówek w różnych rejonach kraju.

Partie polityczne widzą też nadal internet jako narzędzie dla szybszej obsługi obywateli. PSL KP obiecuje rolnikom, że będą mogli przez internet składać wnioski o zwrot akcyzy, a Lewica firmom, że rozliczą się z państwem całkowicie zdalnie i taki charakter będzie miała też kontrola skarbowa, o ile nie zostaną wykryte nieprawidłowości. W programie Lewicy uwagę zwraca program Kopernik, zakładający wsparcie innowacji. Jak napisano państwo będzie przejmować połowę ryzyka w inwestycjach innowacyjnych na skalę 3,5 mld zł rocznie”.

PiS zakłada kontynuację inicjatyw takich jak: Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, czyli internet dla szkół przez kilka lat finansowany z budżetu  państwa, bony na hot spoty WiFi dla gmin, e-recepta, zapisy do lekarza przez internet i cyfryzacja ochrony zdrowia jako takiej.

Do programu PiS – w odróżnieniu od pozostałych frakcji – włączona została sieć komórkowa nowej generacji – 5G, a ponieważ - jak napisano – ma ona „fundamentalne znaczenie sieci dla bezpieczeństwa informatycznego państwa”, partia chce aby kontrolę nad ta siecią pełniła polska firma. „Na tym etapie nie przesądzamy jaka to będzie firma”  - napisano. PiS obiecuje też działania wspierające upowszechnienie systemów IT,  cyfryzacji łańcucha dostaw i transakcji elektronicznych wśród firm, a w administracji chce nadal rozwijać e-usługi.

Przeczytaj więcej o:  darmowy internet , iTornister , wybory 2019

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common