Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Exatel i operatorzy mobilni rozmawiają o liście intencyjnym ws. 5G

Urszula Zielińska 25-09-2019, ostatnia aktualizacja 25-09-2019 14:06

Czterej operatorzy sieci mobilnej szykują się do podpisania listu intencyjnego w sprawie współpracy z Exatelem przy budowie sieci 5G w paśmie 700 MHz – podaje serwis Telko.in powołując się na własne nieoficjalne informacje.

Według naszych informacji, Exatel, państwowy operator nadzorowany przez Ministra Obrony Narodowej, jakiś czas temu zaproponował telekomom mobilnym podpisanie porozumienia (ang. memorandum of understanding) ws. przeprowadzenia analizy, czy możliwa jest budowa jednej sieci 5G lub współpracy przy jej budowie oraz jaką rolę pełnić mają w niej poszczególne podmioty.

Telekomy analizują teraz, czy powinny podpisać list i jaką treść miałby zawierać. Przekazują też Exatelowi swoje uwagi do treści tego porozumienia.

- To prawda, że Exatel zaproponował nam podpisanie niewiążącego listu intencyjnego w sprawie wspólnych prac nad modelem wykorzystania częstotliwości 700 na potrzeby 5G. Jesteśmy w fazie analizowania propozycji treści takiego listu - mówi Witold Drożdż, członek zarządu Orange Polska.

- Przekazaliśmy swoje uwagi. Jeśli zostaną uwzględnione podpiszemy porozumienie, ponieważ zależy nam na tym, aby analiza powstała - mówi Małgorzata Rybak-Dowżyk, reprezentująca T-Mobile Polska.

Exatel nie ukrywa, że chciałby pełnić rolę hurtowego operatora 5G.

Z kolei w rządzie PiS panuje pogląd, że państwo powinno mieć kontrolę nad tą siecią. W programie wyborczym partia wskazała, że kontrola ta ma być sprawowana przez polską spółkę, ale nie wskazała którą.

Na rynku słychać było wcześniej pomysły, aby operatorzy utworzyli nową spółkę, w której skarb państwa partycypowałby poprzez wniesie pasma.

Wykorzystanie pasma 700 MHz na potrzeby usług komórkowych nowej generacji wymaga koordynacji wykorzystania tych częstotliwości z Rosją.

Materiał będzie uzupełniany.

Przeczytaj więcej o:  exatel , Orange Polska , Polkomtel

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common