Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Wyniki operatorów telekomunikacyjnych w I półroczu 2019 roku - podsumowanie

Urszula Zielińska 01-09-2019, ostatnia aktualizacja 01-09-2019 21:30

W ciągu kilku miesięcy fuzje  i przejęcia, walka o dotacje  i wprowadzenie nowej polityki cenowej. W przyszłym roku – aukcja pasma 5G. To niektóre wyzwania największych firm telekomunikacyjnych w kraju na II półrocze 2019 roku.

O 5,3 proc. do 17,7 mld zł urosły rok do roku przychody czterech największych grup telekomunikacyjnych w kraju: Cyfrowego Polsatu, Orange Polska, Playa i T-Mobile Polska w I półroczu br. – wynika z zestawienia, które przygotowaliśmy.

Wzrost ten to w dużej mierze efekt przejęć realizowanych przez Cyfrowy Polsat oraz rozwoju Playa i Orange, które odnotowały pozytywny efekt ratalnej sprzedaży urządzeń, takich jak smartfony (ale nie tylko), konkurując z marketami RTV/AGD i innymi sklepami z elektroniką. Nie widać w nich jeszcze zbytnio podwyżek, o których w tym roku jest głośno.

Z kolei zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) tych firm wyniósł 5,7 mld zł i stanowił około 32 proc. przychodów branży. W tym wypadku trudno przy tym o wskazanie trendu, ponieważ nie wszystkie telekomy podają wyniki ubiegłoroczne także według standardu MSSF16  obowiązujących wszystkich od tego roku.

Zarówno pod względem wysokości przychodów, jak i zysku największy udział w rynku należy do grupy Cyfrowy Polsat. Grupa (należy do niej także Telewizja Polsat i platforma satelitarna Cyfrowy Polsat, a znane są tylko dane półroczne tego drugiego podmiotu) jest też najbardziej rentownym graczem wśród czterech infrastrukturalnych grup telekomunikacyjnych (marża EBITDA, czyli relacja EBITDA i przychodów to około 36,7 proc.). Drugie miejsce pod względem tak rozumianej marżowości należało w I poł. br. do Play Communications (35,4 proc.), trzecie do T-Mobile Polska (31 proc.), a czwarte do Orange Polska (24,4 proc.).

Porównanie wyników pozyskania użytkowników na podstawie liczby kart SIM wskazuje, że w minionym kwartale najlepszy wynik osiągnął ponownie Cyfrowy Polsat (140 tys. kart na plusie; aktualizacja: jak podaje Telko.in telekom zaczął zaliczać do danych o aktywacjach internetu także światłowód), drugie miejsce należało do Orange (127 tys.), trzecie do T-Mobile, a Play odnotował spadek.

Mimo to Play pozostał w końcu czerwca największym operatorem, jeśli chodzi o liczbę użytkowników z nieco ponad 15 mln kart SIM. Orange dzieliło od niego już jednak tylko 72 tys. kart i jeśli kolejny kwartał będzie podobny do drugiego, możemy mieć do czynienia ponownie ze zmianą na podium.

– Ważne będzie, na ile czynniki, które miały dodatni wpływ na rezultaty telekomów, np. na dane Play, utrzymają się w kolejnych kwartałach – mówi Paweł Puchalski, analityk Biura Maklerskiego Santander. Wylicza, że chodzi o marżę na sprzedaży smartfonów, poziom wydatków na reklamę i marketing (Play w II kwartale wydał na ten cel o około 30 proc. mniej niż rok wcześniej) oraz wzrost miesięcznego przychodu z karty prepaid.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  Cyfrowy Polsat , NETIA , Orange Polska , play , T-Mobile Polska , wyniki operatorów w 2019 roku

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common