Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

UKE ukarał Skynet za brak informacji o prędkości internetu w umowach

Marta Rzeźnicka 06-09-2019, ostatnia aktualizacja 06-09-2019 11:07

Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował, że prezes UKE nałożył na firmę Skynet 15 tys. zł kary zwłokę w uzupełnieniu umów abonenckich o prędkości internetu.

Najprawdopodobniej chodzi o operatora telekomunikacyjnego z Zielonek pod Warszawą.

UKE stwierdził, że Skynet nie wypełnił obowiązku określonego w art. 4 ust. 1 lit d Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2015/2120 w zakresie dostępu do otwartego internetu, tj. obowiązku zawarcia w umowach obejmujących usługę dostępu do internetu informacji o minimalnych, zwykle dostępnych i maksymalnych prędkościach pobierania i wysyłania danych.

Rozporządzenie to stosowane jest w Polsce od 1 stycznia 2017 r. i od tego dnia - przypomina UKE - w umowach obejmujących usługę dostępu do internetu w sieciach stacjonarnych powinny znaleźć się jasne i zrozumiałe wyjaśnienia dotyczące minimalnych i zwykle dostępnych prędkości pobierania i wysyłania danych (oprócz dotychczas podawanych prędkości maksymalnych).

"Obowiązek wskazania tych informacji ciąży na dostawcach usług dostępu do internetu" - przypomina UKE.

Jak podaje urząd, w toku postępowania prowadzonego przez urząd ustalono, że Skynet nie wywiązała się na czas z ciążącego na niej obowiązku zawarcia w umowach informacji o prędkościach minimalnych i zwykle dostępnych. Spółka wprowadziła wymagane informacje do umów z początkiem 2019 r. Ponieważ - choć z opóźnieniem, to jednak - wypełniła obowiązek, UKE zmniejszył Skynetowi wymiar kary.

"Włączenie informacji dot. prędkości minimalnych i zwykle dostępnych ma zagwarantować potencjalnemu użytkownikowi końcowemu już w fazie przedkontraktowej odpowiednie warunki do podjęcia decyzji co do wyboru oferty i zawarcia umowy zgodnie z jego interesami i preferencjami. Informacyjny walor tych ustaleń powiązać można także ze wzmacnianiem pozycji użytkownika względem dostawcy usług w aspekcie realizacji jego praw do korzystania i egzekwowania przysługujących mu praw" - przypomina urząd.

Przeczytaj więcej o:  kara dla Skynet , prędkość internetu , Skynet , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common