Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Wyniki Grupy Cyfrowy Polsat w I półroczu 2019 r.: zmiany cenników mogą się przesunąć

Urszula Zielińska 29-08-2019, ostatnia aktualizacja 29-08-2019 19:40

Giełdowi inwestorzy dobrze ocenili opublikowane w czwartek rano wyniki finansowe grupy Cyfrowy Polsat za II kwartał i pierwsze półrocze br.. Kurs akcji Cyfrowego Polsatu zyskiwał w ciągu dnia ponad 4 proc. po tym jak zyski grupy kontrolowanej przez Zygmunta Solorza okazały się nieco wyższe niż wynikało ze średniej prognoz biur maklerskich.

Ostatecznie, przy ponad 5,7 mld zł przychodu, według obowiązujących aktualnie standardów i uwzględniając przejętą Netię, skonsolidowana EBITDA grupy w ciągu sześciu miesięcy br. wyniosła 2,1 mld zł, a zysk netto 566 mln zł. Dla tych danych nie ma liczb porównywalnych z 2018 roku.

Przy wyłączeniu standardu MSSF16, zgodnie z którym obliczono te dane, w II kwartale br. przychody grupy były o 12 proc. wyższe niż rok temu i wyniosły 2,91 mld zł, ale gdyby wyłączyć wyniki Netii, urosłyby już tylko o 5,7 proc., głównie za sprawą segmentu nadawania i produkcji telewizyjnej oraz sprzedaży urządzeń, takich jak smartfony.

Przychody grupy Polkomtel w II kw. br. - jak podano na konferencji prasowej - wyniosły 1,692 mld zł.

Z kolei EBITDA grupy z wyłączeniem MSSF16 w II kw. br. wyniosła 960 mln zł, o 1,4 proc. więcej rok do roku, a bez Netii byłaby niższa niż rok temu.

EBITDA grupy Polkomtel miała wartość 538 mln zł - poinformowano.

Z danych zaprezentowanych przez grupę w sprawozdaniu i przekazanych na konferencji wynika, że w końcu czerwca sieć Plus i Cyfrowy Polsat obsługiwały w sumie 12,4 mln kart SIM, o 140 tys. więcej niż w marcu. Wzrost ten miał miejsce głównie w segmencie kontraktowym, w którym w końcu czerwca aktywnych było 9,39 mln kart SIM. Baza kart pre-paid (ogółem, nie tylko aktywnych w ciągu ostatnich 3 miesięcy) była stabilna i wyniosła 3 mln - podano na konferencji.

- Rezultaty były odrobinę lepsze niż prognozowaliśmy ze względu na dobry wynik przychodowy od klientów detalicznych. Ten sam czynnik wpłynął na wyniki Play w drugim kwartale, co świadczy o sile rynku w segmencie mobilnym. Dynamika wyniku EBITDA oczyszczona z wpływu konsolidacji Netii była jednak negatywna, więc porównanie z dwucyfrowym wzrostem w Play wypada nie najlepiej. Z drugiej strony rynek obawiał się słabszego wyniku i stąd pozytywna reakcja kursu – tłumaczył reakcję na kwartalne dane Dominik Niszcz, analityk Raiffeisenu.

Analitycy chwalili grupę za to, że udaje jej się  ograniczać wskaźnik odejść klientów oraz podnosić średni przychód od użytkowników. Cyfrowy Polsat nie pokazuje ARPU od abonenta sieci komórkowej, ale od klienta grupy (identyfikowanego poprzez PESEL lub REGON, a nie kartę SIM). W II kwartale br. wyniosło ono 83,4 zł, o 0,5 zł więcej niż w I kw. Z kolei podobnie rozumiane ARPU z usług pre-paid wyniosło w II kw. 20,8 zł (wzrost o 0,7 zł wobec I kw. br.).

Katarzyna Ostap-Tomann odpowiedzialna za finanse Cyfrowego Polsatu podkreślała, że firma refinansowała obligacje, dotrzymuje słowa jeśli chodzi o poziom inwestycji (około 11 proc. przychodów) i wolnych przepływów gotówkowych.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  Cyfrowy Polsat , Plus , Polkomtel , Wyniki Cyfrowego Polsatu

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common