Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

UOKIK: firma windykująca długi wobec PGT działała bezprawnie

Marta Rzeźnicka 07-08-2019, ostatnia aktualizacja 07-08-2019 10:52

Firma windykacyjna One Debt Partners musi wycofać z sądów powództwa wobec dłużników operatora telekomunikacyjnego PGT i doprowadzić do umorzenia postępowań egzekucyjnych - poinformował dziś Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Taki ma być efekt decyzji prezesa UOKIK, której nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

UOKIK wszczął postępowanie przeciw One Debt Partners z Wrocławia jesienią 2018 roku. Chodziło o to, że w lutym 2017 roku, półtora miesiąca po tym jak urząd nałożył na PGT 1,97 mln zł kary, kupiła ona wierzytelności operatora. Według UOKiK, PGT działał naruszając prawo.

One Debt Partners nie powinien windykować długów, które powstały w wyniku bezprawnych działań PGT. Staranność zawodowa wymaga, aby przed transakcją sprawdzić źródła nabywanych wierzytelności. O zarzutach wobec PGT było głośno już od około roku. Sprawą zajmowały się UOKiK i prokuratura, wielokrotnie informowały o niej media – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiKu cytowany w komunikacie.

Urząd zakwestionował także praktyki windykatora. Miał wprowadzać konsumentów w błąd i wywierać na nich presję.

Zakwestionowane praktyki miały skłonić konsumentów do tego, by zapłacili żądaną kwotę, nawet jeśli była nienależna. ODP straszył ich sądem czy ujawnieniem w rejestrze dłużników. Wiele osób w wyniku takich sugestii i niedoinformowania mogło zrezygnować z dochodzenia swoich praw – mówi Niechciał.

ODP zaniechał stosowania opisanych praktyk już wiosną 2017 r. Decyzja UOKiK zobowiązuje do usunięcia ich skutków. "Spółka musi wycofać z sądów wszystkie powództwa w sprawach długów powstałych w wyniku umów z PGT, a także wystąpić do komorników o umorzenie wszystkich takich postępowań egzekucyjnych" - czytamy w komunikacie urzędu.

ODP ma na to 3 miesiące od wydania decyzji UOKiK. Ponadto musi się powstrzymać przed wszczynaniem nowych postępowań egzekucyjnych do czasu ostatecznego wyroku sądu w sprawie decyzji wobec PGT. Zobowiązanie ma rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że ODP musi je wykonać, nawet jeśli odwoła się od decyzji.

Przeczytaj więcej o:  One Debt Partners , PGT , uokik

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common