Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Senat przyjął nowelizację megaustawy z poprawkami

Urszula Zielińska 02-08-2019, ostatnia aktualizacja 02-08-2019 16:58

Obradujący w czwartek i piątek Senat wprowadził zmiany w nowelizacji tzw. megaustawy, czyli w  zbiorze przepisów ułatwiających inwestycje w sieci szerokopasmowego dostępu do internetu.

Po dyskusji i dwukrotnych obradach dwóch komisji senackich (infrastruktury oraz samorządu i administracji państwowej) senator PiS Arkadiusz Grabowski przedstawiając wspólne stanowisko dwóch senackich komisji: infrastruktury oraz samorządu i administracji państwowej, zarekomendował izbie przyjęcie dwóch bloków poprawek.

Pierwszy wprowadza większe rekompensaty dla nadawców telewizyjnych za zwolnienie  pasma 700 MHz na rzecz usług komórkowych. Pierwotnie – zgodnie z nieoczekiwaną poprawką wprowadzoną przez Sejm – nadawcy mogli ubiegać się o obniżenie o 50 proc. kosztów rezerwacji częstotliwości. Jedna z poprawek senackich zwiększa tę pulę do 80 proc. kosztów.

Poprawki przewidują także m.in., że koszty refarmingu wyliczy ministerstwo cyfryzacji.

Według Grabowskiego, drugi blok poprawek jest zdecydowanie ważniejszy ponieważ wykreśla z ustawy wszelkie zapisy dotyczące sieci 5G. – Zapisy te, zasygnalizuję, budziły dość duże obawy w społeczeństwie – powiedział.

De facto usunięto zapisy przewidujące, że jednostki samorządu terytorialnego powinny udostępniać infrastrukturę (nieodpłatnie) operatorom instalującym urządzenia bliskiego zasięgu. Zastrzeżenia w tej kwestii zgłaszał niedawno prezydent Sosnowca.

Operatorzy nie wydają się tym bardzo zmartwieni. Spodziewają się, że temat wróci w przyszłym roku, gdy prawo będzie zmieniane pod kątem implementacji Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej.

Z zapisów ustawy dotyczących zmiany zastosowania pasma 700 MHz wypadły konkretne daty (lata 2021-2023).

Nowela zakłada nadal m.in. przekazanie obowiązku wyznaczania norm pola elektromagnetycznego (ważnych dla wszystkich generacji sieci mobilnych) ministrowi zdrowia we współpracy z ministrem ds. informatyzacji. Obecnie rozporządzenie w tej sprawie wydaje resort środowiska.

Senat najpierw odrzucił rekomendację komisji senackich, aby przyjąć nowelizację bez poprawek, potem przyjął poprawki i w końcu także nowelizację: 65 głosami, przy 19 wstrzymujących się. Akt, przed podpisem prezydenta, trafi jeszcze do Sejmu. Niewykluczone, że już za tydzień.

Materiał będzie uzupełniany.

Przeczytaj więcej o:  5G , 700 MHz , megaustawa , PEM , prawo telekomunikacyjne

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common