Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Play zaczyna sprzedaż smartfonów 5G

Urszula Zielińska 02-08-2019, ostatnia aktualizacja 02-08-2019 12:20

Po wprowadzeniu marki 5G Ready, ogłoszeniu startu testu sieci 5G w Toruniu i umowy z Ericssonem na wyposażenie stadionu piłkarskiego Legii w nową technologię, operator sieci Play podał dziś, że zaczyna sprzedaż smartfonów działających w 5G.

W ofercie telekomu na pojawi się Huawei Mate 20 X 5G, czyli – jak do tej pory – jedyny dostępny na polskim rynku telefon obsługujący nową technologię.

Pisaliśmy o nim tutaj.

„Żaden operator w Polsce nie zdecydował się na podobny krok" – chwali się Play. Widać więc, że jest to dla niego kwestia budowy wizerunku technologicznego pioniera.

Jednakże jak na razie żaden z telekomów, w tym także Play, nie uruchomił sieci w tej technologii. Posiadacze aparatu będą mogli korzystać z niego łącząc się z siecią w technologii starszych generacji.

Orange Polska, T-Mobile Polska i właśnie Play prowadzą natomiast testy, co polega na uruchomieniu masztów dostarczonych przez partnerów technologicznych (Huawei, Nokię lub Ericssona w zależności od lokalizacji), instalacji routera WiFi, a czasem także na udostępnieniu testowych kart SIM blogerom korzystającym ze smartfonów 5G pozyskanych we własnym zakresie.

Play zapowiada, że Mate 20 X 5G będzie dostępny we wszystkich ofertach abonentowych oraz w sprzedaży bez umowy.

- Telefon jest już u nas w ofercie. Natomiast tryb przedsprzedażowy wynika z powodów systemowych, technicznych, ponieważ to jest bardzo świeża dostawa. Oznacza to, ze możemy go wysyłać do klientów od początku przyszłego tygodnia. Zamówiliśmy na razie pierwszą partię i będziemy obserwować popyt t i dostosowywać kolejne zamówienia - mówi Małgorzata Zakrzewska, szefowa departamentu komunikacji Play Communications.

Dodaje, że operator zdecydował się wprowadzić aparat do oferty, ponieważ widzi zainteresowanie telefonami z 5G.

Aparat kosztuje bez umowy 4299 zł. Z abonamentem cena na start zależy od wysokości miesięcznej opłaty.

Play informuje, że zamówienia można składać w jego sklepie internetowym oraz w salonach. Jak podaje, w tym drugim przypadku, po zawarciu umowy w salonie, telefon zostanie przesłany na wskazany adres klienta z magazynu centralnego.

W pierwszej połowie tego roku wielu producentów telefonów wypuściło na rynek smartfony 5G. Na razie są one relatywnie drogie. Za granicą zwykle kosztują one w przeliczeniu na złote 2-3 razy więcej niż statystyczny aparat kupowany w Polsce w I poł. br. Według danych GfK ta cena to 325 dol. (około 1,26 tys zł).

– W 2020 r. telefony 5G będą odpowiadać za 6 proc. wszystkich sprzedanych urządzeń. Wraz ze wzrostem zasięgu sieci 5G wrażenia użytkowników będą coraz lepsze, a ceny będą spadać – komentował niedawno Ranjit Atwal, dyrektor ds. analiz w Gartnerze.

Nieoficjalne informacje mówią, że telefon z 5G w cenie zbliżonej do 1000 tys. zł przygotowuje się Xiaomi.

Przeczytaj więcej o:  5G , play , smartfony , smartfony 5G

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common