Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

UKE: operatorzy komórkowi znowu zaczęli zarabiać na unijnym roamingu

Urszula Zielińska 01-08-2019, ostatnia aktualizacja 01-08-2019 13:46

297 mln zł - tyle krajowi operatorzy telefonii komórkowej stracili z tytułu unijnej zasady roam like at home od momentu jej wprowadzenia do końca 2018 roku - wynika z danych zaprezentowanych właśnie przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

RLAH zakładająca, że za usługi mobilne płacimy tyle samo co w kraju podróżując po Unii Europejskiej przez pierwszych dwanaście miesięcy przysporzyła telekomom około 308 mln zł straty. O tych wyliczeniach UKE już pisaliśmy.

W nowym opracowaniu urząd dorzuca wynik z kolejnych sześciu miesięcy obowiązywania RLAH. Podaje, że w drugim półroczu ub.r. infrastrukturalne telekomy na roamingu w UE odnotowały zysk. Nie był on duży (11 mln zł), ale widać, że wygenerowana w pierwszym okresie strata zaczyna maleć. Od początku wprowadzenia RLAH (15 czerwca 2017 r.) do końca ub.r. wyniosła ona - według UKE - 297 mln zł.

W ograniczeniu straty pomagają w tym większe wykorzystanie usług, decyzje UKE o przyznaniu operatorom prawa do pobierania dodatkowych opłat od użytkowników oraz spadek hurtowych stawek w rozliczeniach między operatorami krajowymi i zagranicznymi.

W drugim półroczu ub.r. przychody telekomów z usług w roamingu w UE były o około 30 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2017 r., a koszty o około 30 proc. niższe - podaje urząd.

W sumie jedenastu operatorów mobilnych, w tym wszyscy infrastrukturalni, uzyskali zgodę prezesa UKE na pobieranie dodatkowych opłat za usługi w roamingu. W 2018 roku objętych nimi było około 12,6 proc. klientów telekomów korzystających z roamingu. Gros z nich to użytkownicy telefonii na kartę (10,4 proc. wszystkich objętych dopłatami).

Przeczytaj więcej o:  RLAH , roaming , sieci mobilne , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common