Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Refarming pasma 700 MHz: Krajowy Plan Działań zaktualizowany

Urszula Zielińska 31-07-2019, ostatnia aktualizacja 31-07-2019 23:22

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało dziś zaktualizowany "Krajowy Plan Działań Zmiany Przeznaczenia pasma 700 MHz w Polsce". Resort opisuje w dokumencie kolejne kroki potrzebne, aby cyfrowa telewizja naziemna zwolniła te częstotliwości na rzecz operatorów komórkowych. Wiadomo, że rząd wystąpił do Komisji Europejskiej o derogację terminu, w którym ma się to wydarzyć na termin późniejszy o dwa lata (2022) niż KE wskazała pierwotnie wszystkim krajom członkowskim. Teraz pojawia się także częściowy harmonogram poszczególnych etapów przygotowań.

Najpóźniej do 6 sierpnia w Dzienniku Ustaw ma zostać opublikowane znowelizowane rozporządzenie ministra cyfryzacji w sprawie przetargu, aukcji oraz konkursu na rezerwację częstotliwości lub zasobów orbitalnych.

Jeden z ważniejszych elementów refarmingu 700 MHz - ustalenia z państwami ościennymi co do koordynacji wykorzystania tych częstotliwości ma nadal sporą wadę. Nadal brakuje porozumienia w tej sprawie z Rosją. Nie ma nawet informacji o planach Federacji Rosyjskiej w tej kwestii.

Nieco więcej wiadomo o podejściu Białorusi i Ukrainy, z którymi Urząd Komunikacji Elektronicznej zawarł porozumienia. "Na dzień podpisania wspomnianych porozumień Republika Białorusi i Ukraina nie podjęły jeszcze decyzji o dacie wyłączenia TV w paśmie 700 MHz" - czytamy w planie.

W podpisanych porozumieniach zawarto zapisy, iż Republika Białorusi do końca roku 2018 zdecyduje o terminie wyłączenia stacji nadawczych NTC w paśmie 700 MHz, ale do tej pory tego nie zrobiła.

W przypadku Ukrainy zostanie określony okres przejściowy wdrażania rekonfiguracji i zwalniania pasma 700 MHz w toku dalszych uzgodnień - podano. Informacja o planach tego kraju wobec "700tki" ma być znana w połowie 2020 r.

"W przypadku braku decyzji/zgody Republiki Białorusi i Ukrainy na zwolnienie pasma 700 MHz prowadzone uzgodnienia będą zmierzały do przestrojenia przygranicznych stacji nadawczych na kanały możliwie najmniej szkodliwe dla wykorzystywania systemów szerokopasmowych w Polsce" - czytamy.

Zanim nadawcy telewizyjni w całości oddadzą telekomom pasmo 700 MHz koniecne jest przeprowadzenie etapowej migracji kanałów na terenach południowo – zachodniej, zachodniej i północnej Polski w czasie umożliwiającym uruchomienie niezakłóconych usług szerokopasmowych w państwach sąsiednich - zapowiada MC.

Jedną z kwestii, która budzi emocje są koszty refarmingu 700tki. W Planie przewidziano, że instytucją odpowiedzialną za przygotowanie kalkulacji będzie resort cyfryzacji. Aby to było możliwe, Urząd Komunikacji Elektronicznej ma w ciągu 3 miesięcy na przygotowanie docelowego planu kanałowego multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej.

Przeczytaj więcej o:  5G , 700 MHz , częstotliwości , telewizja naziemna

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common