Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Thor Bjorgolfsson zastawił większość akcji Playa

Urszula Zielińska 09-07-2019, ostatnia aktualizacja 09-07-2019 18:52

Pozyskiwanie finansowania na inne projekty pod zabezpieczenie w postaci walorów notowanych firm to jeden ze sposobów wykorzystywania giełdy do prowadzenia inwestycji. Teraz zdecydował się na taki ruch Kenbourne Invest, czyli wehikuł kontrolowany przez fundusz Novator założony przez islandzkiego miliardera Thora Bjorgolfssona, fundatora (obok Netii) komórkowej sieci Play.

2 lipca Kenbourne (niegdyś Telco Holding), właściciel około 30 proc. wszystkich akcji Playa, zastawił 60 mln walorów sieci. Zgodnie z informacjami zawartymi na internetowej stronie korporacyjnej telekomu pakiet ten odpowiada 78 proc. puli posiadanej przez Islandczyka i jego rodzinę oraz 23,6 proc. wszystkich papierów wyemitowanych przez spółkę.

W dniu, gdy zabezpieczenie było ustanawiane, pakiet ten wart był 2 mld zł. We wtorek, dzień po publikacji informacji na ten temat – 1,92 mld zł.

Wprawdzie nieznane są okoliczności i warunki transakcji uzgodnionej przez Kenbourne, ale widać, że nie jest ona pozbawiona ryzyka wynikającego z wahań notowań telekomu.

W jakim celu Kenbourne zastawia akcje – nie udało nam się we wtorek dowiedzieć. Bruce McInroy, członek rady nadzorczej Play Communications z ramienia Novatora, nie odpowiedział na razie na pytania zadane mailem.

2 mld zł to suma, za którą można dokupić akcji Playa, czy przejąć nawet dwie sieci kablowe w kraju (nie licząc długu). 2 mld zł to także kwota, którą każdy z dużych czterech telekomów mobilnych w kraju – zdaniem analityków – może wydać na częstotliwości dla sieci komórkowych 5G.

Novator ma jednak także inwestycje za granicą. W Chile zbudował kopię Playa – WOM. W portfelu ma także operatora mobilnego w Islandii - Nova. Wszystkie sieci z czasem będą inwestować w technologię 5G.

Novator i drugi główny akcjonariusz Playa – Tollerton – zanim telekom zadebiutował na GPW, korzystali z własności, jaką są akcje firmy, w inny sposób. Zaciągnęli pokaźny dług w formie obligacji, którego spłatę Play gwarantował.

Wykupili obligacje za część pieniędzy pozyskanych ze sprzedaży akcji Playa podczas pierwotnej publicznej oferty w 2017 r. IPO miało wartość 4,6 mld zł. Na obligacje i premie za wcześniejszy wykup poszło ponad 500 mln euro.

Do grona inwestorów, którzy zastawiają akcje portfelowych firm z GPW, należą m.in. Zbigniew Jakubas (Mennica, którą kontroluje jego rodzina, zastawiła pakiet akcji Netii), Redan (akcje TXM), a w przeszłości m.in. holding Wejchertów i Walterów ITI akcje telewizyjnej grupy TVN), Sylwester Cacek (Sfinks) czy Marek Falenta (Hawe).

Aby taka strategia się powiodła, notowania spółek powinny być albo w trendzie wzrostowym, albo chociaż stabilne. Można też ustalić z bankiem zakres zmian notowań, która nie wywołuje skutków.

Zdarza się, że inwestor musi znaleźć dodatkowe zabezpieczenie, a w najgorszej sytuacji jego akcje są przejmowane przez instytucje finansujące i sprzedawane poprzez giełdę.

Przeczytaj więcej o:  GPW , novator , play , Thor Bjorgolfsson

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common