Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Stan infrastruktury w Polsce w 2018 roku: przybyło białych plam na mapie internetu

Urszula Zielińska 09-07-2019, ostatnia aktualizacja 09-07-2019 08:13

Mieszkańcy 3568 miejscowości w Polsce nie mieli w 2018 r. dostępu do internetu, ponieważ w miejscu ich zamieszkania nie było zasięgu infrastruktury ani operatora stacjonarnego, ani mobilnego.

Liczbę tę, na pytanie „Rzeczpospolitej”, siostrzanego tytułu rpkom.pl, podał Urząd Komunikacji Elektronicznej, który m.in. prowadzi inwentaryzację infrastruktury telekomunikacyjnej.

UKE opublikował niedawno raport o stanie rynku i infrastruktury, ale akurat tej informacji w nim nie zawarł.

Okazuje się, że tak zwanych białych plam na mapie dostępu do internetu w kraju nie tylko nie ubyło, ale... przybyło. Według raportu UKE z czerwca ubiegłego roku na koniec 2017 r. bez dostępu do sieci było w kraju 2,84 tys. miejscowości, o 8 proc. mniej niż w roku 2016.

Skąd ten wzrost białych plam na mapie internetu, skoro telekomy prowadzą inwestycje infrastrukturalne i budują sieci przy wsparciu ze środków publicznych (UE), by właśnie plamy zapełnić?

Powody mogą być różne. Po pierwsze, operatorom komórkowym zdarza się wyłączać i przenosić maszty z nadajnikami. Po drugie, wśród telekomów zdarzają się upadłości. Po trzecie, może być to kwestia jakości danych, które składają do UKE operatorzy. Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający fundacji Digital Poland uważa poza tym, że sytuację mogło pogorszyć wyłączenie sieci Grupy Cyfrowy Polsat w paśmie 800 MHz, które wróciło do państwa, gdy grupa nie porozumiała się z UKE co do wyceny prolongaty rezerwacji.

Wzrost liczby miejscowości bez zasięgu miał też miejsce w 2013 r.

– Operatorzy częściej mówią prawdę, wiedząc, że tam, gdzie są białe plamy, są dotacje – mówiła Anna Streżyńska, b. prezes UKE.

Zadaliśmy pytania UKE o interpretację danych i czekamy na odpowiedzi.

 

 

 

 

Przeczytaj więcej o:  białe plamy , infrastruktura telekomunikacyjna , internet , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common