Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Kłótnia o rekompensaty dla nadawców telewizyjnych po wrzutce do Megaustawy [nowe]

Urszula Zielińska 03-07-2019, ostatnia aktualizacja 03-07-2019 23:45

Komisja Cyfryzacji, Innowacji i Nowych Technologii głosowała w  środę wieczorem nad kilkunastoma poprawkami do nowelizacji tzw. Megaustawy w drugim czytaniu. Przyjęła tylko te zgłoszone przez PiS. Część z nich miała charakter uzupełniający, część techniczny, ale dwie zaskoczyły opozycję.

Po pierwsze PiS zaproponował poprawkę przekazującą prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej decyzje w sprawie zmiany decyzji rezerwacyjnych pasma 700 MHz, zajmowanego dziś przez cyfrową telewizję naziemną, a w przyszłości mającego trafić do operatorów sieci komórkowych 5G (zgodnie z nowelizacją Pt, pasmo to było wyłączone z kompetencji UKE, a resort cyfryzacji zapowiadał specjalną ustawę).

Po drugie, prezes UKE ma zyskać uprawnienia do przyznawania rekompensaty nadawcom telewizyjnym, którzy będą schodzić z tego pasma w dół tabeli.  PiS wniósł przy tym, aby obie poprawki (15 i 17) głosować łącznie.

Wydaje się więc, że - wbrew zapowiedziom wiceminister cyfryzacji Wandy Buk - nie będzie spec ustawy o 700 MHz.

- Celem jest stworzenie możliwości dla prezesa UKE obniżenia o maksymalnie 50 proc. opłaty za dysponowanie częstotliwością z zakresu 470-694 MHz za lata 2021-2023, dla nadawcy naziemnej telewizji cyfrowej, którzy będą musieli zwolnić tzw. pasmo 700 MHz – odczytała poprawkę 17. posłanka Barbara Dziuk.

Pełna treść poprawek jest tutaj, ale nie zostały podane do publicznej wiadomości do momentu publikacji tego tekstu. Jak czytała posłanka, prezes UKE będzie mógł wskazać, że opłata ulega zmniejszeniu o maksymalnie 50 proc. i określać będzie wysokość tej obniżki. W latach 2021-2023 ma wskazywać na rzecz funduszu szerokopasmowego kwoty pomniejszone o rekompensatę.

Literalnie poprawka brzmi tak:

"17) po art. 17 dodać art. 17a i art. 17b w brzmieniu:

„Art. 17a. 1. W przypadku, gdy w celu wykonania decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/899 z dnia 17 maja 2017 r. w sprawie wykorzystywania zakresu częstotliwości 470-790 MHz w Unii (Dz. Urz. UE L 138 z 25.05.2017, s. 131) Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej cofnie lub zmieni decyzję przyznającą prawo do dysponowania częstotliwością z zakresu 470-790 MHz w służbie radiodyfuzyjnej na cele rozpowszechniania lub rozprowadzania programu telewizyjnego w sposób cyfrowy drogą rozsiewczą naziemną w multipleksie, przyznając w decyzji prawo do dysponowania częstotliwością z zakresu 470-694 MHz w służbie radiodyfuzyjnej na cele rozpowszechniania lub rozprowadzania programu telewizyjnego w sposób cyfrowy drogą rozsiewczą naziemną w multipleksie, podmiot, na rzecz którego została wydana prawomocna decyzja w sprawie przyznania prawa do dysponowania częstotliwością z zakresu 470-694 MHz, zwana dalej „decyzją rezerwacyjną", może zwrócić się do Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o wydanie decyzji w sprawie obniżenia opłaty, o której mowa w art. 185 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 11, ponoszonej przez ten podmiot w związku z decyzją rezerwacyjną w latach 2021 - 2023.

2. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wydając decyzję w sprawie obniżenia opłaty bierze pod uwagę wykazane przez podmiot, o którym mowa ust. 1, koszty związane ze zmianą lub cofnięciem rezerwacji częstotliwości z zakresu 470-790 MHz.

3. Wysokość obniżenia opłaty w danym roku nie może przekroczyć 50 proc. opłaty, ponoszonej przez podmiot w związku z decyzją rezerwacyjną. Art. 17b. W latach 2021–2023 Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej przekazuje na rachunek Funduszu Szerokopasmowego środki pobrane z tytułu opłat za prawo do dysponowania częstotliwością, o których mowa w art. 185 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 11, w wysokości, o której mowa w art. 16a ust. 3 pkt 2 ustawy zmienianej w art. 1 pomniejszonej o kwoty wynikające z decyzji w sprawie obniżenia opłaty, o których mowa w art. 17a ust. 1."".

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  700 MHz , częstotliwości , Iwona Rozbicka , megaustawa , UKE , Wanda Buk

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common