Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Wyniki przenoszenia numerów w II kwartale 2019 r.: Plus zdetronizował Premium Mobile

Urszula Zielińska 03-07-2019, ostatnia aktualizacja 03-07-2019 10:44

458,38 tys. numerów komórkowych przeniesiono z sieci do sieci w II kwartale br. – podał Urząd Komunikacji Elektronicznej w sprawozdaniu podsumowującym miniony kwartał na tzw. rynku MNP.

Tym samym liczba przenosin była o 8 proc. większa niż w analogicznym okresie 2018 roku. Nie oznacza to jednak, że w tym roku rynek MNP (ang. mobile number portability) rośnie. Według naszych obliczeń po półroczu jest on niższy pod względem liczby przeniesionych numerów o około 4 proc. niż w ciągu sześciu miesięcy 2018 r.

Jak będzie dalej – zobaczymy. Na pewno jednak ten rok pod względem MNP należy do Grupy Cyfrowy Polsat.

W drugim kwartale sieć komórkowa Plus była liderem przenosin pod względem bilansu i pozyskała na czysto 25,4 tys. numerów, spychając na drugie miejsce operatora, który od wielu kwartałów zajmował pierwsze miejsce, czyli Premium Mobile. Tym razem grono dodatkowych osób, które skorzystały z ofert firmy Premium Mobile (należy do tej firmy także marka a2Mobile) to 14,2 tys. (po uwzględnieniu odejść).

Premium Mobile i Plusa łączą przy tym coraz ciaśniejsze kapitałowe związki, a głównym właścicielem Premium jest założyciel Polsatu.

Dla porządku trzeba dodać, że wyższy bilans przenosin niż Plus uzyskała d. Telefonia Dialog (ponad 40 tys. numerów na czysto), czyli spółka zależna Netii (należy w 66 proc. do Cyfrowego Polsatu), która zajmuje się od pewnego czasu pozyskiwaniem klientów dla tej grupy.

Netia jako spółka w tym czasie „oddała na czysto” około 37 tys. numerów . Do tej samej grupy kapitałowej należy jeszcze Internetia z ujemnym wynikiem 1,6 tys. numerów. W sumie więc grupa Netii pozyskała w minionym kwartale około 1,4 tys. numerów komórkowych - szacujemy.

Po firmach z portfela Zygmunta Solorza kolejne miejsca pod względem bilansu przenosin numerów komórkowych w II kw. br. zajmują wirtualni operatorzy tacy jak platforma satelitarna Nc+ (3,17 tys.), Vectra (2,82 tys., a licząc z przejętym SGT 3,81 tys.) oraz Multimedia Polska (2,75 tys.).

Śledzący rynkowe losy Virgin Mobile Polska, największego MVNO w kraju zauważą, że w minionym kwartale operator ten wrócił nad kreskę i znowu miał dodatni wynik przenosin, choć już nie tak imponujący jak niegdyś. Bilans Virgin to 654 numery na plusie.

Spośród największych graczy, dodatni wynik MNP ma jeszcze tylko T-Mobile Polska, ale jest to raptem 870 numerów, czyli wynik słabszy od niejednego MVNO.

Orange Polska oddał na czysto 12,8 tys. numerów, a Play – niegdysiejszy lider – miał najsłabszy bilans na rynku z ponad 45 tys. numerów na minusie.  Play notuje najsłabszy wynik na rynku drugi kwartał z rzędu. W sumie w ciągu półrocza jego bilans to według naszych szacunków prawie 66 tys. numerów mniej.

Przeczytaj więcej o:  mnp , mvno , play , Plus , Polkomtel , Premium Mobile

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common