Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Wyniki NASK PIB w 2018 roku: prawie 50 mln zł na wynagrodzenia [nowe]

Urszula Zielińska 04-07-2019, ostatnia aktualizacja 04-07-2019 14:11

O prawie 23,6 proc. do 110 mln zł spadły w 2018 r. przychody Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej PIB w porównaniu z wynikami za 2017 r. Gros tego spadku przypada na przychody ze sprzedaży produktów.

W sprawozdaniu opublikowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji, któremu NASK podlega nie znajdziemy jednak bardziej szczegółowych danych, czy opisów wskazujących co się wydarzyło.

Pamiętać trzeba przy tym, że z NASK PIB wyłoniona została odrębna spółka NASK S.A., mająca zajmować się usługami telekomunikacyjnymi.

Natomiast in plus powinien zadziałać projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, w którym instytut odgrywa rolę operatora (w dużej mierze obcej) sieci mającej zapewnić szkołom szybki internet.

Niższa niż rok wcześniej była także dotacja do działalności statutowej przyznana instytutowi: wyniosła 3,02 mln zł, podczas gdy rok wcześniej nieco ponad 4 mln zł.

Zysk operacyjny instytutu wyniósł w ub.r. 22,5 mln zł, spadając z 30,1 mln zł w 2017 r.

NASK wykazał także niższy niż rok wcześniej zysk netto: wyniósł 19,2 mln zł, o 21,6 proc. mniej niż rok wcześniej. Minister cyfryzacji Marek Zagórski zatwierdzając ten wynik zgodził się, aby 1,92 mln zł poszło na nagrody, a na fundusz badań własnych instytutu ponad 16,7 mln zł.

Największą pozycję wśród kosztów operacyjnych instytutu stanowią koszty usług obcych, które pochłonęły ponad 42 mln zł. Były przy tym sporo niższe niż w 2017 r., sięgały 61 mln zł.

Natomiast wynagrodzenia w NASK PIB mocno wzrosły i pochłonęły w ub.r. prawie 50 mln zł, o 17 mln zł więcej niż w 2017 r.

W końcu grudnia ub.r. NASK PIB dysponował około 202 mln zł, o około 97 mln zł więcej niż rok wcześniej.

NASK PIB odpowiedział na nasze pytania. Według Bartosza Loby, rzecznika instytutu w 2018 roku NASK zanotował mniejsze przychody z działalności komercyjnej poza obszarem Działu Domen). - Wpływ na to miała sytuacja rynkowa i rosnąca konkurencja, czego efektem był mniejszy portfel zamówień usług komercyjnych niż rok wcześniej. Należy zaznaczyć, że prowadzone przez NASK działania społeczne, edukacyjne, naukowe oraz strategiczne publiczne projekty, a także zadania ustawowe, nie dają możliwości koncentracji tylko na działalności komercyjnej. W naszej misji staramy się więc równoważyć zadania społeczne i publiczne z działalnością komercyjną - tłumaczy Bartosz Loba.

- Ponadto kontrakty NASK są efektem wielomiesięcznych negocjacji oraz ustaleń, co powoduje że realizacja niektórych z nich została przesunięta na rok 2019, co znajdzie pozytywne odzwierciedlenie w sprawozdaniu za 2019 rok. - dodaje rzecznik.

Jak podaje, biznes domenowy prowadzony przez NASK zanotował w ub.r. wzrost przychodów o 1,6 proc. do 72,4 mln zł.

- Na wzrost kosztów wynagrodzeń Instytutu wpływa przede wszystkim rosnąca liczba pracowników, wynikająca głównie z realizowanych projektów strategicznych i misyjnych NASK – np. OSE, EZD RP, mDokumenty, ale także z przejęcia przez NASK Instytutu Maszyn Matematycznych oraz z uwarunkowanych rynkowo rosnących oczekiwań płacowych, które wpływają na wzrost wynagrodzeń kluczowych pracowników - informuje Bartosz Loba.

Według jego wyjaśnień, ponad 97 mln zł widniejące w rachunku przepływów pieniężnych NASK to głównie zaliczki z Centrum Projektów Polska Cyfrowa na realizację projektu OSE.

Czekamy jeszcze na dane finansowe NASK S.A.

Przeczytaj więcej o:  domeny internetowe , ministerstwo cyfryzacji , nask , NASK PIB

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common