Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

GUS o rynku kart SIM w 2018 roku: widać spadek o 0,77 mln

Urszula Zielińska 16-06-2019, ostatnia aktualizacja 16-06-2019 16:56

Infrastrukturalni operatorzy sieci komórkowych w Polsce i ich partnerzy MVNO obsługiwali w końcu 2018 r. prawie 51,41 mln aktywnych kart SIM – wynika z informacji zamieszczonej przez Główny Urząd Statystyczny na portalu instytucji. To o 0,77 mln mniej niż w końcu 2017 r..

Nietrudno zauważyć, że przedstawiona przez GUS liczba obrazująca potencjalnie cały rynek jest niższa (o około 1,3 mln kart SIM) od sumy danych przekazywanych tylko przez cztery największe grupy telekomunikacyjne w ich sprawozdaniach finansowych.

Na koniec grudnia 2018 r. Play Communications wykazał 15,015 mln kart SIM, Orange Polska 14,805 mln, Grupa Cyfrowy Polsat 12,16 mln, a T-Mobile Polska 10,787 mln sztuk. Dane nie obejmują informacji o użytkownikach MVNO korzystających z infrastruktury tych telekomów.

Różnica między sprawozdaniami finansowymi a danymi widocznymi w tabelach GUS wynika tradycyjnie z metodologii pozyskiwania informacji przez państwowe instytucje.

Jak pisaliśmy, GUS otrzymuje dane od Urzędu Komunikacji Elektronicznej, a UKE w ramach sprawozdawczości rocznej pyta kilkudziesięciu operatorów o karty post-paid i prepaid. Przy czym te ostatnie miały być użytkowane w ciągu ostatnich trzech miesięcy przed końcem danego okresu obrachunkowego – wynika z formularza urzędu, który widzieliśmy.

Według Martina Stysiaka, rzecznika UKE, w końcu 2018 r. wyniosła około 48,3 mln, z czego 72 proc. stanowiły karty post-paid, a 28 proc. karty pre-paid.  Liczba kart M2M w 2018 r. wyniosła 3,3 mln.

W sposób zdefiniowany w formularzy służącym do sprawozdawczości rocznej dane o kartach przedpłaconych na potrzeby sprawozdań finansowych przygotowuje tylko Grupa Cyfrowy Polsat.

Play Communications prezentuje dane na dwa sposoby: całą bazę na koniec danego okresu obrachunkowego oraz aktywnych abonentów (pomija tutaj m.in.. tzw. techniczne karty SIM wydawane przy okazji sprzedaży ofert rodzinnych) i aktywnych użytkowników pre-paid, ale tych ostatnich definiuje jako korzystających z usług w ciągu ostatnich 30 dni kalendarzowych przed końcem okresu obrachunkowego.

Z kolei Orange i T-Mobile pokazują tylko pełne bazy kart SIM na koniec danego okresu.

Telekomy sygnalizują nam, że w tym roku w ramach agregowania danych od operatorów o kartach SIM, UKE zbiera danych o całej bazie.

Przeczytaj więcej o:  GUS o kartach SIM , rynek kart SIM , sieci mobilne

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common