Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Ranking DESI 2019: miejsce Polski bez zmian, słabsze w łączności

Urszula Zielińska 11-06-2019, ostatnia aktualizacja 11-06-2019 14:35

25. miejsce zajęła Polska w najnowszym, opracowanym przez Komisję Europejską rankingu indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI 2019). Autorzy rankingu zaznaczają, że w ciągu ostatnich kilku lat wynik kraju poprawił się, podobnie jak średnia dla UE, ale Polsce nie udało się awansować w rankingu ogólnym, na pozycję w którym ma wpływ wiele elementów.

Niektórzy zapewne pamiętają, że według edycji z 2018 r. Polska plasowała się na miejsce 24.. Właśnie ogłoszony ranking sugeruje, że tym razem spadliśmy o oczko. Jak się jednak okazuje, nie jest to prawda, bowiem Komisja Europejska wprowadziła zmiany w sposobie oceny państw członkowskich i tegoroczna edycja nie może być porównywana wprost z wynikami z poprzednich lat. Dla ułatwienia i umożliwienia wychwycenia trendu, KE dokonała przeliczenia wyników. Zarówno w 2017, jak i 2018 r. Polska zajęłaby według tej samej metodologii również 25. miejsce.

KE poszerzyła zakres analiz o takie elementy jak gotowość na 5G (jesteśmy ocenieni na 0 proc., podczas gdy średnia unijna to 14 proc.), ponadpodstawowe umiejętności cyfrowe, kobiety-specjaliści w dziedzinie ICT, absolwenci kierunków w dziedzinie ICT, osoby, które nigdy nie korzystały z Internetu, korzystanie z kursów internetowych, konsultacji i głosowania w sieci, wymiana danych medycznych, czy e-recepty.

Silne strony Polski to poziom wykorzystania mobilnych usług szerokopasmowego Internetu (zajmujemy tu 1. miejsce w UE, ze 163 abonamentami na 100 mieszkańców) oraz poprawa w obszarze cyfrowych usług publicznych (awans o dwa oczka na 23 miejsce), gdzie częściej korzystamy z e-usług, w tym z częściowo wypełnionych formularzy elektronicznych (zapewne pomaga nam tutaj e-pit), usług e-zdrowia, a ogólnie lepiej użytkujemy tzw. otwartych danych. Pod tym ostatnim względem wypadamy powyżej unijnej średniej.

Słabością jest nadal stopień wykluczenia cyfrowego Polaków (nadal prawie jedna piąta mieszkańców – 18 proc. wobec 20 proc. w poprzedniej edycji rankingu DESI  - ani razu nie korzystała z Internetu), a ponad połowa nie ma chociażby podstawowych umiejętności cyfrowych (54 proc.). Relatywnie niski jest też poziom ucyfrowienia przedsiębiorstw.

W kategorii łączność spadliśmy o jedno oczko na 24 miejsce. Co interesujące, według KE odsetek gospodarstw domowych w zasięgu szerokopasmowego internetu stacjonarnego spadł od poprzedniej edycji o 2 pkt. proc. do 79 proc., a korzystających z takich łączy o 1 pkt. proc. do 61 proc..

Kolejny rok z rzędu rosły wskaźniki dla szybkich i ultraszybkich łączy dostępowych. Szczególnie wysoko - na miejscu 12.  w UE - Polska plasuje się pod względem wykorzystania ultraszybkiego internetu. Wypadamy powyżej średniej unijnej: korzystanie z takich łączy deklaruje 23 proc. gospodarstw domowych.

Przeczytaj więcej o:  cyfryzacja polski , DESI , DESI 2019 , Komisja Europejska

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common