Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Sieci mobilne

Piątka w piątek od Piątka: inwestorzy giełdowi zobaczyli koniec cenowej wojny

Urszula Zielińska 07-06-2019, ostatnia aktualizacja 07-06-2019 07:54

Wprowadzenie o 5 zł droższych abonamentów dla osób indywidualnych przez Orange Polska takiej reakcji na giełdzie papierów wartościowych nie wywołało. Gdy ten sam ruch uczynił Play notowania telekomów poszybowały, a wyceny firm urosły na jednej sesji o prawie 3 mld zł. Ruch Play odczytywany przez część biur maklerskich jest bowiem jako potwierdzenie trendu przez gracza, który przez lata był prowodyrem przeceny rynku. To jednak nie oznacza, że operatorzy w ogóle przestaną konkurować ceną - sądzą eksperci.

1,04 mld zł Orange Polska, 1,08 mld zł Cyfrowy Polsat i 0,76 mld zł Play – o tyle urosła wartość telekomów na Giełdzie Papierów Wartościowych w czwartek, po tym jak  Play, czyli główny prowodyr przecen usług w ostatniej dekadzie, pokazał ofertę z abonamentami droższymi niż dotychczasowe.

To nie pierwsza podwyżka w tym roku (pisaliśmy o Orange), nie jest też duża – wynosi dla większości pakietów 5 zł (czasem i 10 zł) i nie działa wstecz (dotyczy nowych umów i aneksów), a mimo to kursy telekomów pofrunęły. Część analityków jest bowiem zdania, że oto mamy faktycznie do czynienia z końcem wojny cenowej.

Play przedstawił warunki nowej oferty w środę. Wzbogacił pakiety usług, ale jednocześnie podniósł ceny. Ofertę od piątku reklamować będzie Krzysztof Piątek, piłkarz zawodnik AC Milan. Stąd też jeden z analityków zażartował: „Piątka w piątek od Piątka”.

Telekom nie chciał komentować swojego ruchu cenowego. Wcześniej Jean-Marc Harion, prezes Playa, mówił, że operator przyjmie strategię „more for more”, zaoferuję więcej, za więcej.

Z naszych informacji wynika, że w czwartek rano na fali podwyżek w telekomunikacji Santander Dom Maklerski, wystosował do klientów raport zatytułowany „Polish telecoms. ARPU game changer” podnosząc wyceny akcji spółek. Nie znamy szczegółów raportu. Biuro na razie go nie dystrybuuje do mediów.

Podwyżki w Playu zauważył także Trigon Dom Maklerski, który dwa tygodnie wcześniej nie widział podstaw, aby zakładać, że zrealizuje się scenariusz pozytywny dla inwestorów i telekomy będą podnosić ceny usług mobilnych. „Wszystko wskazuje na to, że byliśmy w błędzie” – napisali analitycy w czwartek rano, podnosząc wycenę akcji Playa do 34 zł.

"Zmieniamy postrzeganie spółki z wycenionej fair do undervalued (niedoszacowanej - red.), za sprawą „tylko" informacji o wprowadzeniu podwyżek cen. Biorąc pod uwagę, że jest to już drugi operator, który zdecydował się na taki ruch oraz fakt, że Play efektywnie nadal pozostaje najtańszą ofertą na rynku, oczekujemy realnego przełożenia się tego faktu na przychody/EBITDA/FCF. W zależności od przyjętych założeń, potencjał wzrostu przychodów po pełnym zrolowaniu bazy szacujemy na 100-220 mln zł. W naszych założeniach modelowych przyjmujemy efekt ~150 mln zł, z którego niewiele będzie widoczne w 2019 a dopiero ~50 proc. w 2020 (~70 mln zł)" - wylicza Trigon DM.

Biuro przypomniało też, że uważa podwyżki jako efekt istotny dla wyceny akcji całego rynku, choć dla Playa - najistotniejszy.

W efekcie takich informacji kurs Orange wzrósł w czwartek o 15,63 proc., do 5,88 zł, Play o 10,71 proc., do 31 zł, Cyfrowego Polsatu zaś – o 6,28 proc., do 28,1 zł.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  ceny , Cyfrowy Polsat , GPW , Orange Polska , Play Communications

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common