Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Internet dla gminnych ośrodków kultury dodatkowym zobowiązaniem

Marta Rzeźnicka 31-05-2019, ostatnia aktualizacja 31-05-2019 16:35

Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowały program podłączania do sieci szerokopasmowego dostępu do internetu gminnych ośrodków kultury. Takiego dostępu nie ma dziś około połowa z nich, czyli tysiąc placówek. Resorty deklarują, że pierwsze z nich uzyskają dostęp do sieci jeszcze w tym roku, a celem programu jest ich wszechstronne ucyfrowienie.

W pierwszym kroku tzw. GOK-i mają uzyskać dostęp do internetu, w drugim 100 mln zł na cykl szkoleń z kompetencji cyfrowych (w tym m.in. nauki programowania, a w trzecim nowoczesny sprzęt cyfrowy, który tam już pozostanie.

Połowę GOK-ów operatorzy telekomunikacyjni biorący udział w programie podłączą z własnych środków, druga połowa zostanie podłączona ze środków unijnych rozdysponowywanych przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa - podały resorty.

Jak czytamy w treści programu, podłączenie GOK-ów to dodatkowe zobowiązanie nałożone na operatorów, którzy nie dotrzymali terminów podłączania szkół przy udziale dotacji z POPC.

"Konkursy w ramach I osi POPC zostały już rozstrzygnięte, a projekty wyłonione do realizacji, dlatego nie ma możliwości zmiany kryteriów oraz warunków udziału w konkursie. Na beneficjentów nałożono jednak dodatkowe zobowiązania w ramach realizowanych projektów, dotyczące podłączenia GOK, jak np. rekompensaty za opóźnienia w projektach" - napisano.

- W pierwszym etapie, jeszcze w tym roku, podłączonych zostanie 450 ośrodków. Ministerstwo Cyfryzacji podpisało porozumienia z pierwszymi 7 operatorami telekomunikacyjnymi. Dalsze podłączenia będą realizowane w ramach kolejnego konkursu w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa - mówiła wiceminister Wanda Buk.

Dodatkowo CPPC, które odpowiada za realizację PO PC ogłasza konkurs na prowadzenie rocznych szkoleń z kompetencji cyfrowych (m.in. nauki programowania) dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na ten cel przeznaczonych zostanie 100 mln. zł z funduszy unijnych. W ramach konkursu organizacje pozarządowe będą mogły starać się o dofinansowanie na 73 obszarach konkursowych obejmujących teren całego kraju.

Jednym z operatorów, który podpisał porozumienie ws. cyfryzacji GOK-ów jest wielkopolska telewizja kablowa Inea.

Na mocy porozumienia operator podłączy do szybkiego Internetu w technologii Fiber-To-The-Home (ang. światłowód do domu) 58 gminnych ośrodków kultury w swoim regionie. Inwestycje te prowadzone będą wyłącznie z funduszy własnych operatora.

Przy okazji operator należący do funduszu Macquarie podał aktualne dane o zasięgu rozbudowywanej sieci. Zgodnie z przekazaną informacją, Inea dociera ze swoją infrastrukturą światłowodową (FTTH) do około 365 tys. gospodarstw domowych w regionie, a ze światłowodu kablówki korzysta ponad 100 tysięcy z nich.

- Inea od wielu lat zaangażowana jest w rozwój lokalnych społeczności. W Polsce nadal istnieją miejsca, które pozbawione są dostępu do szerokopasmowego Internetu. Realizacja inwestycji, które prowadzimy w dużym stopniu przyczynia się do poprawy sytuacji w  regionie. Dzięki tej inicjatywie, gminne ośrodki kultury, które często są centrum spotkań społeczności lokalnej, będą miały szansę na wykorzystanie najnowszych technologii multimedialnych przy organizacji różnego rodzaju wydarzeń. Cieszę się że jesteśmy częścią tej inicjatywy – komentuje cytowany w informacji prasowej Michał Bartkowiak, wiceprezes Inei.

- wsp. ziu

Przeczytaj więcej o:  CPPC , dotacje , internet , Mc , ośrodek kultury , POPC , Wanda Buk

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common