Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Elektrim może uniknąć dużej wypłaty na rzecz fiskusa

Urszula Zielińska 03-06-2019, ostatnia aktualizacja 03-06-2019 23:21

W poniedziałek 3 czerwca, Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów zajmował się odpowiedzią na istotne pytanie prawne w sporze o zobowiązania podatkowe Elektrimu, spółki niegdyś notowanej na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, poprzez którą Zygmunt Solorz, założyciel Polsatu sprawuje obecnie kontrolę m.in. nad Zespołem Elektrowni Pątnów Adamów Konin.

Sprawa dotyczy podatków CIT z  2006 roku. Urząd Kontroli Skarbowej po kontroli stwierdził w grudniu 2012 roku, że spółka powinna była zapłacić za tamten miniony rok 466 mln zł plus odsetki. W poczet sprawozdania za 2013 r. Elektrim uwzględnił zobowiązanie wraz z odsetkami, czyli sumę ponad 817 mln zł (potem w końcu 2017 r. wynosiło ono około 640 mln zł).

Jednocześnie holding odwołał się, broniąc się ostatecznie przed karą argumentem, iż decyzja fiskusa została mu doręczona na tyle późno, że sprawa zdążyła się przedawnić.

Kwestia, którą zajmował się w poniedziałek NSA dotyczyła właśnie sposobu obliczenia terminu przedawnienia.

Fiskus twierdził, że zdążył z doręczeniem decyzji, ponieważ – w uproszczeniu – miał na to czas, gdyż ogłoszenia upadłości układowej  spółki przerwało czas naliczania przedawnienia do 31 grudnia 2010 r., gdy można było zacząć odliczać jeszcze raz.

Prawnicy Elektrimu podnosili zaś, że upadłość spółki niczego nie przerwała, ponieważ została ogłoszona zanim czas do przedawnienia zaczął płynąć, a start odliczania ich zdaniem zaczynał się 1 stycznia 2008 r..

Sądy wypowiadały się w tej kwestii w różny sposób i ostatecznie konieczne okazało się rozstrzygnięcie problemu natury prawnej na osobnym posiedzeniu. Formalnie pytanie, na które odpowiedzieć miał siedmioosobowy skład sędziowski brzmiało: „Czy w stanie prawnym obowiązującym przed 1 stycznia 2016 r. ogłoszenie upadłości podatnika po upływie terminu płatności podatku dochodowego od osób prawnych, a przed końcem roku kalendarzowego, w którym upływał termin płatności tego podatku, skutkowało przerwaniem biegu terminu przedawnienia na podstawie art. 70 § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm)?”

Nie znamy dokładnej decyzji NSA, ale według prezesa Elektrimu Wojciecha Piskorza, uchwała, którą podjęto jest korzystna dla Elektrimu.

Nie jest ona tożsama z wydaniem wyroku w sprawie, na który trzeba jeszcze zaczekać, ale wśród mniejszościowych akcjonariuszy są osoby przekonane, że Elektrim właśnie wygrał.

Łączne zobowiązania podatkowe, które kontestuje Elektrim to około 1,3 mld zł. Druga istotna decyzja UKS dotyczy 2011 r. i niezapłaconych według fiskusa 571,36 mln zł.

Elektrim, poprzez spółki zależne jest akcjonariuszem Cyfrowego Polsatu z pakietem około 9 proc. akcji.

Przeczytaj więcej o:  Cyfrowy Polsat , elektrim , Podatki , zygmunt solorz

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common