Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Sieci mobilne

Czy maszty w Polsce zmienią w końcu właściciela?

Urszula Zielińska 27-05-2019, ostatnia aktualizacja 27-05-2019 18:31

Wydzielenie i sprzedaż komórkowych masztów to nadal możliwy scenariusz dla polskich telekomów – uważają eksperci. Ich zdaniem do podjęcia szybkiej decyzji zdolny jest Cyfrowy Polsat, ale dobrym pomysłem byłaby transakcja z udziałem Playa. A na taki scenariusz potrzeba kilkunastu miesięcy.

Od lat w telekomunikacyjnej branży mówi się o tym, że jeśli polscy operatorzy komórkowi będą gotowi wydzielić i sprzedać maszty, nie zabraknie chętnych, by je kupić. Wymieniane były wśród nich nie tylko krajowy Emitel, ale także tacy potentaci jak American Tower czy fundusz private equity Abertis, do którego należała firma Cellnex, jeden z największych graczy kupujących wieże komórkowe w Europie.

Temat wraca ze zdwojoną siłą, gdy telekomy szykują się do inwestycji w nowe technologie i sfinansowania poprzedzających je przetargów lub aukcji nowych częstotliwości. Nie inaczej jest teraz, gdy tyle mówi się o przygotowaniach do startu sieci 5G, a mimo tego do takich transakcji nie dochodzi, a opisywane przez analityków scenariusze ewoluują wraz z napływem komentarzy od menedżerów telekomów.

W marcu 2018 roku pisaliśmy, że Grupa Cyfrowy Polsat wnosi do osobnej spółki – PL2014, dziś Polkomtel Infrastruktura – sieć Polkomtela, operatora sieci Plus, wyceniając ją na 1,69 mld zł. Wcześniej do tej samej spółki trafił majątek spółki Aero2, wyceniony na nieco ponad 0,5 mld zł. Olga Zomer, rzeczniczka Cyfrowego Polsatu tłumaczyła wówczas, że chodzi o łatwiejsze zarządzanie infrastrukturą, rozproszoną w różnych firmach (Aero2, podobnie jak Sferia, należało do Midasa, którego przejął z czasem Cyfrowy Polsat).

Od kwietnia ub.r. Dom Maklerski Trigon zwracał uwagę inwestorom, że nie uwzględniają takich scenariuszy, a od października ub.r. wskazywali na wartość z tego wynikającą dla Play Communications.

Jeszcze w kwietniu br. biuro pisało do inwestorów o firmie Play: „Przypominamy, że to jest opcja, która może, ale nie musi się zmaterializować – stosujemy więc odpowiednie ważenie prawdopodobieństwem uzyskanego potencjału wzrostu wyceny. Uważamy, że obecnie rynek mógłby dyskontować tę opcję na 3,3 zł za akcję i taką wartość uwzględniamy w naszej cenie docelowej. W optymistycznym scenariuszu ten upside mógłby się rozszerzyć do 9 zł za akcję”.

Na opcję taką zwracają uwagę inwestorom także inne biura, np. Santander DM.

Dziś na rynku mówi się ponownie, że to Zygmunt Solorz może najszybciej zdecydować o sprzedaży sieciowych zasobów. Chodzi o to, że w wypadku Orange Polska czy T-Mobile Polska tego typu decyzje zapadają w siedzibach głównych akcjonariuszy i trwają. Do tezy, że Cyfrowy Polsat będzie pierwszy, skłania się także DM Trigon, choć zdaniem Zbigniewa Porczyka, szefa analityków w tym biurze, nie jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz. Według niego bardziej prawdopodobne jest, że Cyfrowy Polsat i Play przeprowadzą wspólnie taką transakcję za kilkanaście miesięcy. Nasi rozmówcy wskazują jednak, że miliarder chciałby to zrobić w modelu, którego po drugiej stronie – nabywców – na razie nikt nie jest w stanie się podjąć.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  Abertis , Alinda , EmiTel , infrastruktura , maszty komórkowe , sieci komórkowe , telekomunikacja

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common