Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Sieci mobilne

Telekomy próbują podnosić ceny

Urszula Zielińska 13-05-2019, ostatnia aktualizacja 13-05-2019 08:00

Nowy plan mobilny z usługami bez limitu od Orange jest o kilka złotych droższy niż poprzedni. Telekomy próbują się wyrwać z zaklętego kręgu niskich cen. Według badań Audytela, konsumenci są w stanie zaakceptować niewielkie podwyżki.

„Polski rynek telekomunikacyjny jest bardzo konkurencyjny. Czasem kawa na mieście kosztuje tyle co miesięczny abonament z usługami bez limitu do smartfona. Nie ma na nim miejsca na dalsze obniżki” – powtarzają jak mantrę szefowie krajowych operatorów telekomunikacyjnych i marzą, aby konsumenci to zrozumieli albo chociaż chętniej wybierali pakiety usług, wzbogacone o serwisy muzyczne, internetową telewizję czy dodatkowy pakiet transmisji danych. Ponieważ zyski telekomów w perspektywie kilku lat mocno stopniały, a przed nimi budowa sieci nowej generacji – 5G i światłowodów – pytanie, które coraz częściej słychać, brzmi: czy abonenci są gotowi zaakceptować podwyżki.

Testuje to właśnie Orange Polska. Operator kierowany przez Jeana-Francois Fallachera zaryzykował i we wprowadzonych w poniedziałek nowych planach dla telefonii mobilnej podniósł o 5 zł miesięczny abonament za najtańszy zestaw podstawowych usług bez limitu i pakiet transmisji danych.

Wcześniej za taką konstrukcję usług telekom życzył sobie minimum 39,99 zł (uwzględniając rabat za zgodę na przesyłanie rachunku drogą elektroniczną – tzw. e-fakturę – oraz rabat za zgody marketingowe). Obecnie taki najtańszy abonament to koszt 45 zł.

Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange, nie przeczy, że tak właśnie jest. Decyzję o podwyżce komentuje, przekuwając ją w dbałość o interes użytkowników i podkreślając, że abonament jest bogatszy (co nie ma tak dużego znaczenia dla przeciętnego użytkownika).

– Tworząc nowe plany, wzięliśmy pod uwagę zmieniające się potrzeby naszych klientów i zaoferowaliśmy rozwiązanie „więcej za więcej”. Dlatego zdecydowaliśmy się w nich zwiększyć o 50 proc. pakiety danych, dodać usługę Music Pass, a także pakiet dodatkowych danych dla duetów i rodzin. W Orange chcemy świadczyć klientom możliwie wysokiej jakości usługi, a to wymaga ciągłych inwestycji w sieć mobilną, światłowodową, a także rozwój takich usług jak eSIM – mówi Wojciech Jabczyński.

Zarząd Orange po latach pogarszających się wyników w ub.r. zanotował wzrost zyskowności, a w tym obiecał inwestorom giełdowym, że wykaże wzrost przychodów i zysku (tzw. EBITDA). Po pierwszym kwartale br. podtrzymał ten plan.

Podobne cele mają wszyscy najwięksi konkurenci Orange. Także Play, który po dziesięciu latach istnienia przestał być uważany za najtańszego operatora w kraju. Jako spółka giełdowa wie, że parkiet docenia firmy, które przynoszą zyski i dzielą się nimi z akcjonariuszami w postaci dywidendy.

Nie chodzi zresztą tylko o dywidendę. Jak mówią eksperci, przed telekomami kolejne technologiczne wyzwanie: inwestycja w sieci nowej generacji 5G.

To, czy kolejne firmy pójdą śladem Orange i też będą wyżej cenić usługi, okaże się najprawdopodobniej niedługo. Konkurenci będą się teraz przyglądać, jak konsumenci potraktują ruch pomarańczowego gracza.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  opłaty za telefon , Orange Polska , podwyżki , sieci mobilne

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common