Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

UOKIK: prawie 40 mln zł kary dla sieci Plus

Urszula Zielińska 30-05-2019, ostatnia aktualizacja 30-05-2019 11:42

39,4 mln zł kary nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na Polkomtel, operatora sieci Plus z grupy Cyfrowy Polsat za – według urzędu – bezprawnie pobierane opłaty za dziewięć automatycznie aktywowanych usług. Telekom nie zgadza się z decyzją i zamierza odwołać się do sądu.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował dziś, że wydał decyzję wobec spółki Polkomtel, operatora sieci Plus. Stwierdził w niej, że Polkomtel stosował dziewięć praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Chodzi o dziewięć usług dodatkowych (tzw. VAS – value added services), w tym m.in. tzw. „czasoumilacz”, czyli odtwarzanie muzyki zamiast sygnału oczekiwania na połączenie.

Najwyższa kara - 9,1 mln zł - dotyczy właśnie usługi "czasoumilacz". Najniższa - 0,7 mln zł - usługi "bezpieczny internet".

Telekom włączał je abonentowi automatycznie przy podpisaniu umowy, a ich koszt stanowił dodatkową opłatę, nie mieszczącą się w abonamencie. Przez pierwszy miesiąc lub dwa były one bezpłatne, a potem konsument musiał albo z nich zrezygnować, albo uiszczać dodatkowe opłaty. W zależności od usługi było to od 2 do nawet 20 zł miesięcznie, a często operator aktywował jednej osobie kilka usług – opisuje urząd.

UOKiK stwierdził, że Polkomtel nie uzyskiwał wyraźnej zgody klienta na dodatkową płatność, do czego zobowiązują operatorów i innych przedsiębiorców, przepisy ustawy o prawach konsumenta. – Polkomtel takich wyraźnych zgód konsumentów nie miał. Informacje na temat zlecenia aktywacji tych  usług i opłat za nie znajdowały się w odrębnych od umowy dokumentach, czyli regulaminach promocji. Klient podpisując umowę, akceptował również treść ogólnego oświadczenia wskazującego, że zapoznał się z dokumentami składającymi się na umowę. Jak wynika z reklamacji, część konsumentów nawet nie była świadoma, że co miesiąc dodatkowo płaciła np. za „Czasoumilacz” – mówi cytowany w komunikacie urzędu, Marek Niechciał, prezes UOKiK.

- Zapoznaliśmy się już z decyzją i jej uzasadnieniem i po ich analizie możemy z całą pewnością stwierdzić, że decyzja jest niesłuszna, niezrozumiała i w związku z tym na 100 procent odwołamy się do sądu – mówi Arkadiusz Majewski z biura prasowego sieci Plus. Telekom nie zdradza, z czym konkretnie nie zgadza się.

W treści decyzji opublikowanej przez UOKiK można przeczytać, że w jednym z pism dotyczących pojęcia "automatycznej aktywacji" usługi stosowanej przez urząd, telekom napisał, iż: preaktywowane usługi, stanowią również przedmiot danej oferty promocyjnej, z której klient może skorzystać, jednak ich aktywowanie jest uzależnione od zaakceptowania przez klienta warunków umowy lub aneksu.

"Po podpisaniu umowy lub zaakceptowaniu aneksu, świadczenie tych usług stanowi następnie wypełnienie zobowiązania po stronie spółki i nie wymaga dodatkowych czynności ze strony klienta. Klient wybierając ofertę, która obejmuje opisane wyżej usługi, i następnie zawierając umowę, wyraża zgodę na płatności związane z takimi usługami. Płatności te są bowiem wprost wskazane w dokumentach, które akceptuje klient. W ocenie spółki taki sposób wyrażenia zgody czyni zadość obowiązkom przewidzianym prawem. Trudno więc w takich przypadkach mówić o braku aktywnego działania konsumenta bo zawarcie umowy i zaakceptowanie w ramach niej konkretnej oferty obejmującej różne usługi jest aktywnym działaniem".

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  Cyfrowy Polsat , Czasoumilacz , kara dla Plusa , Plus , Polkomtel , uokik , vas

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common