Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Prezes UKE jest otwarty na rozmowy o decyzjach dla telewizji kablowych

Urszula Zielińska 23-05-2019, ostatnia aktualizacja 23-05-2019 07:53

Pięć największych w kraju telewizji kablowych (UPC, Vectra, Multimedia, Toya i Inea) oraz Netia, otrzymały decyzje prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej nakładające na nie obowiązek udostępniania ich infrastruktury wewnątrz budynków konkurentom. Regulator nie podał w decyzjach, ile czasu operatorzy mają na wdrożenie decyzji, ani też nie nadał im rygoru natychmiastowej wykonalności. Dla firm, które od początku protestowały przeciwko regulacji, podnosząc różne argumenty, to raczej dobra wiadomość.

– Prezes UKE jest otwarty na dyskusję na temat ostatecznego kształtu regulacji w postępowaniu drugoinstancyjnym. Adresatom decyzji przysługuje prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Dopiero po zakończeniu postępowań drugoinstancyjnych adresaci decyzji będą zobowiązani do ich wdrożenia – mówi Martin Stysiak, rzecznik UKE.

– Adresaci decyzji mają też możliwość wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego bez skorzystania z prawa zwrócenia się do prezesa UKE z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy. W takiej sytuacji z dniem wniesienia skargi do WSA decyzje stają się ostateczne – dodaje.
– Gdyby decyzja prezesa UKE weszła w życie, doprowadziłaby do rażącej dysproporcji w zakresie dostępu regulowanego do sieci m.in. Netii i do sieci Orange Polska, który dysponuje infrastrukturą o kilkakrotnie większym zasięgu. Analizujemy szczegółowo zapisy decyzji regulatora – mówi Karol Wieczorek, rzecznik Netii.
Operatorzy, broniąc się przed regulacją, przekonywali, że prezes UKE próbuje rozwiązać problem, którego nie ma, bo zainteresowania dostępem do infrastruktury kablowej nie ma, czy też podważali celowość regulacji, argumentując, że zamiast powiększyć konkurencję, zmniejszy ją, a ostatecznie ograniczy wybór konsumentom.
Analitycy giełdowi wskazują zaś, że dostępem do infrastruktury kablowej mogą być zainteresowani operatorzy komórkowi, zamierzający oferować w pakiecie internet stacjonarny, telefon czy nawet płatną telewizję.
Chodzi im przynajmniej o T-Mobile Polska i Playa, choć Plus (Grupa Cyfrowy Polsat) ma już w ofercie stacjonarny internet za sprawą kooperacji z Netią. Olga Zomer, rzeczniczka Cyfrowego Polsatu poinformowała nas, że grupa nie będzie zajmować stanowiska w sprawie regulacji kablówek.

Przeczytaj więcej o:  NETIA , regulacje i prawo , telewizje kablowe , UKE , upc , vectra

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common