Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

MCI zaprosi inwestorów do rozmów o ATM

Urszula Zielińska 20-05-2019, ostatnia aktualizacja 20-05-2019 20:56

Fundusz MCI założony przez Tomasza Czechowicza zaczyna oficjalne rozmowy z potencjalnymi inwestorami dla największego w kraju operatora centrów przetwarzania danych.

O tym, że ATM prowadzi tzw. przegląd opcji strategicznych wiadomo od pewnego czasu. Teraz o tym, że może sprzedać spółkę powiadomił jej główny akcjonariusz.

Spółka AAW III rozpoczęła „przegląd potencjalnych opcji strategicznych związanych z inwestycją w spółkę”- podał w poniedziałek ATM, operator centrów przetwarzania danych działających pod marką Atman.  AAW III jest powiązana z funduszem private equity MCI.

Z komunikatu ATM-u wynika, że AAW III poinformowała dziś giełdową firmę, że rozpoczęła przegląd potencjalnych opcji i zamierza skontaktować się z wybranymi podmiotami w związku z tym przeglądem – czytamy w komunikacie ATM.

„Wśród rozważanych potencjalnych opcji strategicznych znajduje się sprzedaż wszystkich akcji spółki na rzecz inwestora strategicznego lub inwestora finansowego” - dodano.

„W ramach procesu, z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawa, dodatkowe informacje na temat spółki i jej podmiotów powiązanych mogą zostać przekazane wybranym podmiotom” – podał ATM.

„Zgodnie z zawiadomieniem, przegląd opcji strategicznych może skutkować podjęciem i przeprowadzeniem różnego rodzaju działań i transakcji, w tym o charakterze korporacyjnym. Niemniej, może on również zakończyć się decyzją o niepodejmowaniu żadnych działań” – brzmi ostatni akapit komunikatu ATM.

Również dziś wieczorem po zamknięciu sesji na GPW ATM podał prognozy finansowe na ten rok. Zakłada, że wypracuje w 2019 roku 148 mln zł przychodów i 58,5 mln zł (przed zastosowaniem obowiązującego od tego roku standardu MSSF16).

Dla porównania, w sprawozdaniu rocznym za miniony rok ATM podał, iż w tym czasie uzyskał 136,6 mln zł przychodu (132,9 mln zł w 2017 r.) oraz 48,1 mln zł EBITDA (po przekształceniu pozycji opiewającej na 41,7 mln zł).

Wyniki 2018 rok pod znakiem dywidendy

Zysk operacyjny firmy w 2018 r. wyniósł 7,47 mln zł, spadając z 13,5 mln zł w 2017 r. za sprawą wyższych kosztów ogólnego zarządu. Wzrost tej pozycji zarząd tłumaczył w sprawozdaniu wzrostem kosztów pracowniczych o 2,3 mln zł (10 proc.) oraz rozpoznania kosztu programu motywacyjnego dla kadry zarządzającej (3,7 mln zł). Zysk netto ATM wyniósł 2 mln zł, podczas gdy rok wcześniej ponad 9,77 mln zł.

W minionym roku ATM wypłacił akcjonariuszom (głównie MCI i spadkobiercom Tadeusza Czichona) gigantyczną jak na tę firmę dywidendę wynoszącą 89,4 mln zł. Zadłużył się na ten cel silnie. W końcu grudnia wskaźnik długu netto do EBITDA operatora centrów przetwarzania danych i – jak wynika ze sprawozdania za ub.r. - przekroczył poziom, który w branży uznawany jest za bezpieczny.

„Spółka monitoruje również stan zadłużenia netto (a zatem sumy kredytów bankowych oraz zobowiązań leasingowych pomniejszonej o saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów), w szczególności weryfikując jego relację do poziomu generowanego zysku EBITDA. Na koniec 2018 oraz 2017 roku poziom tak wyliczonego wskaźnika wynosił odpowiednio: 4,31 oraz 2,66. Optymalny przedział dla tego wskaźnika w branży emitenta, pozwalający zoptymalizować wykorzystanie efektu dźwigni finansowej przy zachowaniu bezpiecznego poziomu ryzyka trudności finansowych, wynosi ok. 3,0-4,0” – czytamy w sprawozdaniu.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  atm , data center , mci

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common