Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

O Huawei w Sejmie później

Urszula Zielińska 17-05-2019, ostatnia aktualizacja 17-05-2019 15:15

Dziś sejmowa Komisja ds. Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowych Technologii na posiedzeniu z Komisją Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej miała rozpatrzyć „Informację ministra cyfryzacji nt. bezpieczeństwa użytkowania urządzeń telekomunikacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem firmy Huawei". Posiedzenie jednak odwołano i według nieoficjalnych informacji ma się odbyć za dwa tygodnie.

Jak nas zapewnia strona rządowa, powodem nie jest środowe zarządzenie prezydenta USA, Donalda Trumpa umożliwiające wprowadzenie zakazu korzystania przez amerykańskie spółki ze sprzętu telekomunikacyjnego wyprodukowanego przez podmioty będące zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego.

W zarządzeniu prezydenta USA nie padła wprawdzie nazwa ani kraju, ani firmy, ale uzupełnienie czarnej listy Departamentu Handlu USA o Huawei i kilkudziesięciu poddostawców tej firmy nie pozostawia wątpliwości, o co chodzi w prezydenckiej decyzji.

Według naszych rozmówców Sejm odwołał posiedzenie z powodu spodziewanej niskiej frekwencji posłów w piątek.

Poznaliśmy treść materiału, który mają oni rozpatrywać. Nie zawiera nowych wskazówek, czy Polska zamierza wykluczyć chińskie firmy z przetargów na sieci 5G. Według Ministerstwa Cyfryzacji (MC) UE powinna wypracować podejście uwzględniające analizy wyjściowej sytuacji poszczególnych państw: tego, kto budował sieci 4G, jaki jest kalendarz aukcji częstotliwości dla sieci 5G, czy dany kraj jest gotowy do wdrożenia certyfikacji, a także jakie są przepisy w danym kraju.

MC zakłada, że UE wypracuje „minimalny oczekiwany poziom bezpieczeństwa" wspólny dla wszystkich krajów członkowskich: Polska chce zaproponować średnio- i długoterminowe działania.

MC nie wyklucza wykorzystania nowego rozporządzenia unijnego, które będzie obowiązywać od października 2020 r., umożliwiającego wprowadzenie zakazu pewnych inwestycji zagranicznych w UE.

Przeczytaj więcej o:  cyberbezpieczeństwo , huawei , ministerstwo cyfryzacji , sejm

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common