Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Wyniki Playa w I kwartale 2019 roku: 7 tys. użytkowników płatnej telewizji

Urszula Zielińska 13-05-2019, ostatnia aktualizacja 13-05-2019 22:52

Wyższe od średniej prognoz biur maklerskich ankietowanych przez dziennik „Parkiet” okazały się wyniki finansowe Play Communications, właściciela sieci mobilnej Play w I kwartale 2019 roku. Zarząd zapowiada, że tegoroczna EBITDA i gotówka znajdą się bliżej górnej granicy wskazanych widełek.

Podczas gdy biura spodziewały się 1,678 mld zł przychodu, prawie 555 mln zł skorygowanej EBITDA oraz 199,3 mln zł zysku netto, telekom kierowany przez Jean-Marca Hariona przedstawił dane przynajmniej o kilka milionów złotych wyższe w każdej z tych pozycji.

Play wykazał w I kw. 2019 r. 1,686 mld zł przychodu (wzrost o 3 proc. rok do roku), 576,4 mln zł EBITDA (wzrost o ponad 11 proc. rok do roku) oraz 213,6 mln zł zysku netto (wzrost o prawie 40 proc.)..

Za sprawą tendencji zaobserwowanych w minionym kwartale zarząd Playa spodziewa się, że w całym 2019 roku EBITDA telekomu znajdzie się w górnej granicy przedstawionych widełek 2,2-2,3 mld zł. Podobnie z wypracowywaną gotówką.

Operator podtrzymał poza tym, że w tym roku jego przychody urosną, ale wolniej niż w roku ubiegłym, wolne przepływy gotówkowe będą mieścić się w przedziale 670-750 mln zł (bliżej górnej granicy, jak już napisaliśmy) oraz intencję wypłaty w kolejnych latach 45-50 proc. wypracowywanej gotówki. Utrzymano także założenie, że telekom zainwestuje w tym roku do 800 mln zł.

W końcu marca Play obsługiwał nieco ponad 15 mln kart SIM, o 16,5 tys. więcej niż w grudniu. 9,917 mln kart to karty abonamentowe (przybyło ich 51 tys. w kwartał), a w segmencie pre-paid operator zanotował spadek o 34,5 tys. kart do nieco ponad 5,11 mln sztuk.

Play jako jedyny z operatorów podaje dane dot. aktywnych kart SIM, czyli używanych w ciągu 90 dni od daty sporządzenia raportu. Tak zdefiniowanych kart było w systemach telekomu w końcu marca 12,66 mln, o 2,3 proc. więcej niż przed rokiem. Stanowiły ponad 84 proc. wszystkich kart Playa.

Z tej puli 9,053 mln kart SIM (71,5 proc.) to karty abonamentowe.

Operator podał też, że z jego usługi płatnej telewizji korzystało w końcu marca 7 tys. osób.

W I kw. br. statystyczny aktywny użytkownik Playa zużywał 6,2 GB miesięcznie, o 23 proc. więcej niż rok wcześniej. Na kartę kontraktową zużycie było wyższe i przekraczało 7,35 GB.

Średnie ARPU pozostało na poziomie sprzed roku i wyniosło 31,8 zł. ARPU kontraktowe lekko spadło i wyniosło 37,1 zł, o 0,4 zł mniej niż przed rokiem.

W końcu marca na sieć masztów Playa składało się 7,1 tys. stacji bazowych, o 121 więcej niż w grudniu. Dla porównania, w I kw. 2018 r., telekom uruchomił o kilkanaście stacji więcej.

W zasięgu LTE Advanced telekomu było w końcu minionego kwartału 97,4 proc. populacji,o 7 pkt. proc. więcej niż w grudniu.

Prezentacja Play jest tutaj

Sprawozdanie jest tutaj.

Przeczytaj więcej o:  P4 , play , Play Communications , Play Now TV

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common