Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Wyniki Netii w I kwartale 2019 r.: telekom próbuje podnosić ARPU

Urszula Zielińska 12-05-2019, ostatnia aktualizacja 12-05-2019 16:15

327,3 mln zł przychodu, o 5,6 proc. mniej niż rok temu, oraz 82,8 mln zł EBITDA (spadek o 11,2 proc.) odnotowała Grupa Netii w I kwartale br., według standardów sprawozdawczości obowiązujących także w 2018 r..

Marża EBITDA grupy spadła rok do roku, ale urosła w porównaniu z tą odnotowaną przez telekom w IV kwartale ub.r. Według zarządu, to efekt synergii z grupą Cyfrowy Polsat, w tym do pewnego stopnia akcji przenoszenia klientów usług na sieci Playa na sieć Plusa oraz podniesienia efektywnej średniej ceny za pakiet usług dla nowych klientów.

Podstawowe obszary synergii Netii z Cyfrowym Polsatem to oszczędności z tytułu kosztów reklamy i programmingu. Zarząd Netii nie kwantyfikuje ile spółka zyskuje będąc w grupie z grupą Zygmunta Solorza, ale według Andrzeja Abramczuka, prezesa Netii, bilans jest na razie korzystniejszy dla niej.

Ze słów Tomasza Dakowskiego, członka zarządu Netii odpowiedzialnego za rynek klientów indywidualnych i małych firm, wynika, że przenosiny dotyczą na razie osób, które używały usługi telefonii stacjonarnej w technologii radiowej. Tych ostatnich jest kilkanaście tysięcy.

Jak pisaliśmy, telekom zaczął już też sprzedaż usług mobilnych (jako MVNO) na sieci Plus. Według zarządu, warunki umowy z Polkomtelem są korzystniejsze od umowy z P4, którą Netia wypowiedziała. Na razie, w I kw. br. średni przychód na abonenta grupy wyniósł 56 zł, czyli tyle samo, co przed rokiem i o 1 zł mniej niż w IV kw. 2018 r..

Przychody segmentu klientów indywidualnych wniosły w I kw. 149 mln zł wobec 159 mln zł rok wcześniej. Liczba RGU (jednostek usługowych) świadczonych im spadła w porównaniu z końcem grudnia o 20 tys. do 1,41 mln.

Tym razem spadek w ujęciu rok do roku widoczny był także w segmencie usług dla firm. Przychody dywizji kierowanej przez Astera Papazyana wyniosły w I kw. 174 mln zł, podczas gdy rok temu 183 mln zł. Według szefa tej dywizji, jest to efekt spadku wolumenu niskomarżowego ruchu hurtowego, o który Netia nie chciała walczyć ceną.

Zarząd Netii nie podał i tym razem szczegółów projektu modernizacji sieci telekomu do standardu NGA, ale zapowiedział, że podzieli się tymi informacjami latem.

Netia, która w 2018 roku wypracowała prawie 189 mln zł jednostkowego zysku netto, teoretycznie może wypłacić inwestorom nieco więcej, bo 213,3 mln zł – wynika ze sprawozdania za I kwartał br. spółki. Daje to około 0,64 zł na akcję, która w piątek kosztowała 4,93 zł. Przy tym kursie wypłata całego kapitału do podziału daje relatywnie wysoką stopę dywidendy w wysokości 12,8 proc.

Zarząd Netii, kontrolowanej przez Cyfrowy Polsat, nie zdradza, jaką rekomendację przedstawi w tej sprawie zwyczajnemu zgromadzeniu akcjonariuszy. Wiadomo jednak, że zgodnie z przepisami, rekomendacji tej można się spodziewać w ciągu trzech tygodni, zanim zarząd zwoła ZWZ podsumowujące miniony rok. Analitycy pytani przez dziennik „Parkiet", czy spodziewają się po telekomie wypłaty, raczej nie biorą pod uwagę takiego scenariusza.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  Cyfrowy Polsat , NETIA , wyniki Netii

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common