Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Komisja Europejska szczegółowo zbada przejęcie Bonnier Broadcasting przez Telię

Marta Rzeźnicka 12-05-2019, ostatnia aktualizacja 12-05-2019 15:29

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że szczegółowo zbada, czy zgłoszony jej w marcu zamiar przejęcia firmy Bonnier Broadcasting przez telekomunikacyjną grupę Telia, nie uderzy w interesy konsumentów w Skandynawii.

KE obawia się, że fuzja tych dwóch firm może wyeliminować konkurentów z rynku audiowizualnego w Finlandii i Szwecji. - Otwierając szczegółowe badanie chcemy się upewnić, czy proponowane przez Telię przejęcie Bonnier Broadcasting nie doprowadzi do podwyższenia cen i ograniczenia wyboru kanałów telewizyjnych, który mają konsumenci w Finlandii i  Szwecji – tłumaczy komisarz Margrethe Vestager, Dunka odpowiadająca za politykę konkurencyjności w KE.

Telia, jak wielu innych operatorów telekomunikacyjnych, jest m.in. dystrybutorem kanałów telewizyjnych , w tym tych nadawanych przez Bonniera. W efekcie transakcji, stanowiącej przykład tzw. koncentracji pionowej (grupującej firmy o działalności komplementarnej) powstać ma organizm działający na rynku audiowizualnym w czterech krajach: Danii, Finlandii, Norwegi i Szwecji.

Bonnier Broadcasting jest właścicielem kanałów telewizyjnych, które w Szwecji i Finlandii są bardzo istotną składową oferty, którą dystrybutorzy telewizyjni kierują do konsumentów – podaje KE. Są to zarówno kanały bezpłatne, jak i podstawowe kanały płatne w tym kanały sportowe premium.

Telia zgłosiła zamiar przejęcia KE 15 marca br.. Od tego dnia miała 25 dni roboczych na decyzję, czy akceptuje transakcję, czy też będzie ją nadal analizować.

Skandynawska grupa telekomunikacyjna, spodziewając się oporu ze strony Brukseli, 12 kwietnia przedstawiła propozycje załagodzenia skutków koncentracji, ale KE uznała, że nie są wystarczające.

Komisja ma 90 dni roboczych - do 19 września - na podjęcia decyzji. Nie przesądza jaka ona będzie.

Telia Company ma siedzibę w Szwecji, ale jako operator usług komórkowych, telefonii stacjonarnej, dostępu do internet i telewizji działa także w Danii, Estonii, Finlandia, Norwegii i na Litwie. Największym akcjonariuszem grupy jest rząd Szwecji (37,3 proc.).

Bonnier Broadcasting należy do grupy Bonnier. Również ma siedzibe w Szwecji. Jest nadawcą telewizyjnym działającym głównie w Szwecji i Finlandii, a do pewnego stopnia także w Danii i Norwegii. Jest właścicielem grupy telewizyjnej TV4 AB, C More Entertainment (telewizji cyfrowej i serwisu streamingowego mającego m.in. własne produkcje) oraz fińskiej MTV.

Oprócz transakcji Telii i Bonniera, KE prowadzi także m.in. szczegółowe badanie przejęcia spółek Liberty Global przez Vodafone.

Jak podaje KE, 6 maja Vodafone złożyło propozycje, które mają ułatwić podjęcie decyzji w tej kwestii. Termin wydania decyzji przez KE to obecnie 9 lipca.

Przeczytaj więcej o:  Bonnier , fuzje i przejęcia , Komisja Europejska , Telia

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common