Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Eurotel: praca dla sieci mobilnych staje się mniej lukratywna niż dla Apple

ziu 06-05-2019, ostatnia aktualizacja 06-05-2019 18:17

Gdańska Grupa Eurotel, prowadząca m.in. największą sieć salonów T-Mobile Polska oraz poprzez spółkę Viamind sieć sklepów z usługami Playa, w 2018 r. zanotowała prawie 400 mln zł przychodu (396,5 mln zł), czyli o 16 proc. więcej niż w 2017 r.

Za wzrost ten nie odpowiadają jednak telekomy i ich oferta, ale w dużej mierze sieć sklepów iDream oraz sklep internetowy pod taką nazwą z produktami Apple’a. Współpraca z amerykańską grupą przyniosła giełdowej firmie w ub.r. około 292 mln zł przychodu.

Zarząd Eurotelu podaje przy tym, iż zakończył rozwój sieci sklepów stacjonarnych (prowadzi ich 11). Z drugiej strony liczy, że sklep internetowy idream.pl będzie rósł w najbliższych okresach, m.in. ze względu na rozpychający się na rynku Apple, ale także za sprawą wzrostu siły nabywczej Polaków.

Ze sprawozdania grupy wynika, że jej przychody z tytułu współpracy z T-Mobile Polska w ub.r. lekko spadły (do około 33 mln zł). W drugiej połowie 2018 r. Eurotel starał się nadrobić ubytek odnotowany na tym polu w pierwszym półroczu ub.r. Przyznaje przy tym, że „kłopoty techniczne” ograniczyły mu te możliwości.

Liczba salonów sieci Eurotel w ramach operatora T-Mobile wynosiła na koniec 2018 roku 103 (w tym 28 własnych), a na koniec 2017 roku 105 (w tym 35 własnych) - czytamy w sprawozdaniu.

Eurotel wyjaśnia, że zmiana liczby salonów była związana ze strategią przekazywania w zarządzanie własnych punktów sprzedaży do partnerów zewnętrznych w celu zwiększenia osiąganych przez te punkty wyników sprzedaży oraz ograniczenia kosztów obsługi sieci sprzedaży.

Prawie dwa razy wyższe są przychody grupy Eurotel z tytułu pracy na zlecenie Playa. W końcu 2018 r. Viamind prowadził 89 salonów tego operatora (40 własnych), podczas gdy rok wcześniej 90 (46 własne). Z raportu grupy wynika, że przychody spółki z tego tytułu były niższe niż rok wcześniej o około 9,5 proc. i wyniosły blisko 67 mln zł.

Liczba Autoryzowanych Doradców Biznesowych Viamind na koniec 2018 roku wynosiła 75, a na koniec 2017 roku 76 doradców.

Eurotel podał też liczbę punktów sprzedaży usług platformy satelitarnej nc+. W końcu grudnia były to 32 punkty, z czego  3 własne. Oznacza to spory spadek względem 2017 r., gdy było to odpowiednio 46 punktów sprzedaży z czego 5 własnych.

"Zmniejszenie liczby punktów sprzedaży spowodowane było zamknięciem nierentownych salonów własnych i rezygnacją partnerów ze współpracy w związku z niezadowalającymi wynikami sprzedaży" - podaje Eurotel.

Skonsolidowany zysk netto Eurotelu nieznacznie spadł w porównaniu z wynikiem z 2017 r. i zamknął się sumą 11 mln zł. Jak tłumaczy w liście do akcjonariuszy prezes Krzysztof Stepokura, wynik grupy obniżyły odpisy w spółce Viamind oraz to, że nie wypłaciła w ub.r. dywidendy.

Według niego Viamind przechodziła w 2018 r. zmiany organizacyjne związane z przeniesieniem księgowości do centrali w Gdańsku oraz zmianami organizacyjnymi w tym zarządu. „Zmiany te miały służyć podniesieniu rentowności działania tej spółki, a efekty tych działań zaczęły być już widoczne pod koniec 2018 r.” – zapewnia Krzysztof Stepokura.

Według prezesa Eurotelu dane Viamind były urealniane oraz dostosowywane do zasad obowiązujących w Eurotelu. „Bez tego rodzaju odpisów efektywność działania Viamind byłaby wyższa jeszcze o kilkanaście procent” – podał Stepokura, nie precyzując, na czym konkretnie polegały zmiany.

Przeczytaj więcej o:  apple , Eurotel , iDream , play , sklepy Playa , T-Mobile , Viamind

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common