Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Strategie

Operatorzy centrów danych pod młotek

Urszula Zielińska 23-04-2019, ostatnia aktualizacja 23-04-2019 08:30

Największy pod względem metrażu serwerowni prywatny operator centrów przetwarzania danych – ATM – rozpoczął przegląd tzw. „strategicznych opcji”. Jedna z nich to zmiana właściciela, którym dziś jest fundusz private equity MCI, założony przez Tomasza Czechowicza. ATM to nie jedyna firma z tego sektora, która jest dziś na sprzedaż.

ATM, właściciel marki Atman, prowadzi centra przetwarzania danych o powierzchni około 8 tys. m kw. (netto) i świadczy usługi transmisji danych. Główny obiekt firmy mieści się na warszawskiej Pradze, obok siedziby spółki, którą inwestorzy na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych wyceniają ostatnio na około 300 mln zł.

W ubiegłym roku w katastrofie lotniczej zginął współzałożyciel i główny akcjonariusz firmy – Tadeusz Czichon - a spadkobiercy niedługo potem sprzedali akcje MCI, który obecnie ma około 95 proc. wszystkich akcji warszawskiej firmy.

To, że głównym właścicielem ATM jest inwestor finansowy sprawia, że Paweł Olszynka z firmy doradczej PMR nie jest zdziwiony zapowiedzią sprzedaży. -  Analogiczna sytuacja jest z Grupą 3S, gdzie nowego inwestora poszukuje fundusz Enterprise Investors. W czerwcu 2019 r. minie dokładnie 4 lata od momentu, gdy EI kupił akcje 3S i coraz mocniej rośnie presja na wyjście z tej inwestycji. Z moich informacji wynika, że decyzję o sprzedaży centrum danych Onet w Krakowie podjął też Ringier Axel Springer – mówi Paweł Olszynka.

Według niego rynek data center w Polsce jest w momencie bardzo dynamicznych zmian. - Transakcje M&A to słowa klucz. Na rynek wszedł niedawno drugi, branżowy (po Equinix) inwestor zagraniczny – EdgeConneX, który kupił Linx Data Center. Niewykluczone, że pojawią się kolejni gracze tego typu, tym bardziej, że potencjalnie na sprzedaż są podmioty  w różnych lokalizacjach, w tym również obiekty o dużej skali, jak na polskie realia – mówi Paweł Olszynka.

- Wśród potencjalnych nabywców wymieniani są najwięksi gracze na światowym rynku kolokacji, na czele z Interxion, Digital Reality i KDDI. Z naszych informacji wynika, że jeden z podmiotów interesował się już wcześniej polskim rynkiem – wylicza Olszynka.

Jednak nie jest pewne, czy firmy te faktycznie będą przejmować. Robert Busz, szef Equiniksa na Polskę podtrzymuje, że grupa chce się tu rozwijać organicznie. Właśnie buduje kolejny obiekt.

- ATM to jeden z klejnotów w koronie polskiego rynku data center. Spodziewam się, że przy odpowiedniej cenie bez problemu znajdzie nabywcę. Wiele lat temu firma ta objęła strategię zakładającą koncentrację na usługach udostępniania infrastruktury. Na świecie są przykłady pokazujące, że można z powodzeniem tak działać – weźmy dla przykładu firmę Equinix – mówi Grzegorz Bernatek, główny analityk w firmie doradczej Audytel.

- Nie jestem jednak pewien, czy w wypadku Polski podejście to się sprawdziło. Moim zdaniem popyt na usługi centrów danych, wiązany z przekonaniem, że wraz z rozwojem rynku IT rosnąć będzie zapotrzebowanie na outsourcing i usługi zewnętrznych firm kolokacyjnych, okazał się mniejszy niż zakładano. ATM faktycznie nie rozwinęło usług chmurowych. Zajęła się tym firma wydzielona z ATM – Atende – mówi Bernatek.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  3s , atm , atman , Beyond , data center , Enterprise Investors , Equinix , mci

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common