Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Ministerstwo Finansów: w 2020 r. 3,5-5 mld zł z pasma 5G i 800 MHz

Urszula Zielińska 16-04-2019, ostatnia aktualizacja 16-04-2019 14:01

Ministerstwo Finansów opublikowało dziś projekt tzw. wieloletniego planu finansowego państwa na lata 2019-2022.

Na stronie 79 MF opublikowało zakładane na 2020 rok sumaryczne wpływy z dystrybucji częstotliwości dla sieci 5G (3,6-3,8 GHz, czyli 3,7 GHz i 26 GHz) oraz bloku pasma 800 MHz pozostawionego przez Sferię.

Wynika z nich, że w przyszłym roku do budżetu miałoby wpłynąć 3,5-5 mld zł.

Za wsad do projektu odpowiadały Ministerstwo Cyfryzacji oraz podległe resortowi Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Instytut Łączności - dowiadujemy się.

MF nie podał, jaka konfiguracja dystrybucji wymienionych częstotliwości jest podstawą do szacunkowych wpływów.

Z naszych informacji wynika, że przy przygotowaniach wzięto pod uwagę różne scenariusze rozdysponowania pasma i za realne uznaje się łączne rozdysponowanie w formie przetargu 3,7 GHz oraz 800 MHz.

Natomiast pasmo 26 GHz ze względu na to, że jego częścią dysponuje wojsko, nie jest brane pod uwagę w perspektywie przyszłego roku.

Trzeba pamiętać, że wieloletni plan finansowy to tylko plan i może boleśnie zderzyć się z rzeczywistością. Przy tzw. aukcji LTE (800 i 2600 MHz) opłaty zamiast zasilić budżet 2015 r. zasiliły już budżet 2016 r. Były też diametralnie różnie od planowanego minimum.

Włączenie do przyszłorocznego planu wpływów z dystrybucji pasma 800 MHz zaskoczyło Marcina Nowaka, analityka z domu maklerskiego Ipopema Securities, wyceniającego m.in. akcje giełdowych telekomów.

"Nie zakładam skutecznej dystrybucji tego bloku w najbliższych latach" - napisał Marcin Nowak na Twitterze pytany, z czego wynika jego zaskoczenie.

Przeczytaj więcej o:  częstotliwości , Ministerstwo Finansów , przetarg 5G

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common