Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Ruszył pilotaż LTE450 dla energetyki

Urszula Zielińska 04-04-2019, ostatnia aktualizacja 04-04-2019 22:22

PGE Systemy, spółka odpowiadająca za systemy IT w Grupy Kapitałowej PGE, wspólnie z partnerami z branży energetycznej, rozpoczęło pilotaż systemu łączności krytycznej w oparciu o technologię LTE w paśmie 450 MHz dla sektora energii. Informuje o tym portal Centrum Informacji o Rynku Energii (Cire.pl należy do Agencji Rynku Energii).

Jak czytamy, celem pilotażu jest potwierdzenie pełnej funkcjonalności komunikacji dyspozytorskiej o znaczeniu krytycznym, w tym Push to Talk (PTT) i Push to Video (PTV).

Ta sama sieć posłuży do transmisji danych automatyki elektroenergetycznej i odczytu liczników.

"Pierwsze połączenia zostały z sukcesem przetestowane na infrastrukturze zainstalowanej przez europejskich partnerów technologicznych w Augustowie, Warszawie i Wrześni koło Poznania" - podano.

Pilotaż odbywa się w ramach "Programu budowy systemu łączności krytycznej dla energetyki". Program ten jest realizowany przez PGE Systemy wspólnie z Operatorami Systemów Dystrybucyjnych (OSD), a także innymi podmiotami sektora energetycznego.

"Z przeprowadzonych analiz rynkowych wynika, że dostawy rozwiązań LTE450, na które składają się część radiowa RAN (Radio Access Network) i system sterujący siecią EPC (Enhanced Packet Core) będą kosztować znacząco poniżej 200 mln zł, dla sieci o zasięgu ogólnopolskim" - czytamy w informacji.

"Oznacza to przewagę rozwiązań LTE nad alternatywnie proponowanymi rozwiązaniami, które na dodatek zapewniają mniejszą liczbę funkcji. 112 scenariuszy testowych, przygotowanych przez podmioty sektora elektroenergetycznego, ma za zadanie potwierdzić, że rozwiązanie w pełni sprosta oczekiwaniom stawianym przez branżę" - informuje Cire.pl.

Na łamach rpkom.pl pisaliśmy w ub.r., że w Polsce toczy się cichy spór o to, czy firmy energetyczny powinny wykorzystywać do tzw. łączności krytycznej technologię LTE 450, czy TETRA, a może hybrydę obu.

Zwolennikiem pierwszego rozwiązania jest Andrzej Piotrowski, wiceprezes spółki PGE Systemy i b. wiceminister energii. Za systemem TETRA opowiada się zaś finansowana przez szereg przedstawicieli sektora organizacja Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej. Zaś hybrydę proponuje Instytut Łączności.

Przeczytaj więcej o:  Andrzej Piotrowski , energetyka , LTE , LTE450 , sieci dyspozytorskie , tetra

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common